Jalgpallitehingud tegid uue rekordi

Raido Neemre 29. jaanuar 2014, 21:39

Rahvusvaheline jalgpallurite ostmine klubide poolt ületas 2013. aastal 3,7 miljardi dollari piiri, mis on võrreldes 2012. aastaga 41% kasv, vahendab FIFA oma teates.

Kõige enam kulutasid Inglismaa meeskonnad, kulutades 913 miljonit dollarit, mis on võrreldes aasta varasemaga 51% kasv.

Ka Itaalia klubid kulutasid üsna palju, makstes oma mängijate eest 475 miljonit dollarit, mis on aga lausa 120% enam kui aasta varem.

Prantsusmaa, Hispaania ning Saksamaa sörkisid Inglismaal ning Itaalias sabas.

Kulutuste kasvu kroonisid rekordkallid tehingud mängijatega. Walesi superstaar Gareth Bale osteti Tottenham Hotspurilt üle Read Madridi poolt, kes maksis tema eest 91 miljonit eurot. Urugai mängija Edinson Cavani osteti Napolist aga PSGle 64,5 miljoni euro eest.

FIFA sõnul jagunes 82% kulutustest 9 riigi vahel: Inglismaa, Itaalia, Hispaania, Saksamaa, Venemaa, Ukraina, Türgi ning Portugal.

Nii Argentiinas kui Brasiilias, mis sellel aastal võõrustab jalgpalli MMi, langesid eelmisel aastal kulutused.

"Praegune arengumaade majanduskriis on vähendanud Brasiilia ja Argentiina ostuvõimet rahvusvahelisel turul,” selgitas FIFA raport.

Brasiilia on aga jätkuvalt üks peamisi talentide allikaid – 13% ostetud mängijatest tuleb just Brasiiliast.

Märkimisväärselt suurenes ka nn tingimuslik müük, kus osa tasust on kindlaksmääratud summa ning teine osa põhineb mängija tulemustel. Selliste tehingute arv kasvas 73% 525 miljonile dollarile.

FIFA Transfer Matching System juht Mark Goddard sõnas, et selliste tehingute hüppeline kasv tähendab seda, et klubid otsivad võimalusi muutuda majanduslikult efektiivsemaks.

"See on väga huvitav trend, kuna turg muutub nutikamaks ning paljud tehingud põhinevad kas potentsiaalsetel sooritusel või eelnevatel sooritustel, kui mängijad on juba vanemad,” sõnas ta.

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. January 2014, 21:39
Otsi:

Ava täpsem otsing