Päev börsil: Türgi raputas Aasia turge

Romet Kreek 29. jaanuar 2014, 09:38

Täna on Aasia turud tõusnud, kuna Türgi keskpank vapustas investoreid järsu intressitõusuga.

Türgi keskpank tõstis eile hilisõhtul erakorralisel istungil baasintressimäära (1nädalalne repo) 4,5 protsendilt 10 protsendile. Sel teel loodetakse pidurdada liiri nõrgenemist.

Keskpanga juht Erdem Basci võitleb Türgi liirist pagemisega seoses kodumaiste probleemide ja üleilmse arenevate turgude ebasoosinguga. Türgi peaminister Recep Tayyip Erdogan ütles eile, et on alati olnud kõrgemate intressimäärade vastu. Tema valitsuskabinet on sattunud korruptsioonikandaalidesse ning ta on ohvedanud mitmed ministrid. Investorid on hirmul, et USA keskpanga stiimulite vähendamine hakkab riskantsematest maadest raha välja imema ja see saatis liiri rekordmadalale.

„Keskpank võtab ette päris jõulisi samme, et taastada väheselgi määral oma kaotatud tõsiseltvõetavust,“ ütles Capital Economicsi analüütik Neil Shearing.

Ühtlasi tõstis keskpank üleöölaenude intressimäära 7,75 prtosendilt 12 protsendile ja üleööhoiuste intressimäära 3,5 protsendilt 8 protsendile.

Liir hüppas USA dollari vastu 2,9%, 2,1876 liirile.

Eile enne keskpanga intressiotsust langes Türgi aktsiaindeks 18kuu madalamale tasemele.

Türgi ei ole ainus arenev maa, mis tõstab laenukulusid, et võidelda kukkuvate turgudega. Eile tõstis India keskpank ootamatult intressimäära ja Brasiilia on järjest juba kuuendal keskpanga istungil tõstnud intressimäärasid.

Danske Bank küsib, kas Türgi päästab liiri tappes majandust.

„Väga agressiivne rahapoliitika karmistamine, mille kohta mõned võivad öelda jäme või isegi rumal, on liirile selgelt positiivne, kuna pakub tuge hullult peksa saanud valuutale,“ kirjutas Danske Banki peaanalüütik Latrs Christensen analüüsis. „Kuid tõenäoliselt on sellel otsusel negatiivne mõju Türgi majandusele ja tõenäoliselt majanduskasv aeglustub.“

Türgi riskib majandussurutisega kahe halva asjaolu koosmõjul – poliitilise ebakindluse ja rahapoliitka karmistamise tõttu.

Jaapani aktsiaturg tõusis täna 2,7%. Üle ühe protsendi on tõusnud ka Hongkongi, Korea, Austraalia ja Indoneesia aktsiaturg.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. January 2014, 09:38
Otsi:

Ava täpsem otsing