Türgi raputas Aasia turge positiivselt

30. jaanuar 2014, 00:00

Üleeile hilisõhtul tegi Türgi keskpank ootamatu käigu ja tõstis liiri kaitseks järsult baasintressi määrasid. Aasia aktsiate hinnad reageerisid uudisele positiivselt ja ka Euroopa liikus kuni pärastlõunani tõusuteel, kuid suutis tõusu ikka peaaegu maha mängida.

Türgi keskpank tõstis üleeile hilisõhtul erakorralisel istungil baasintressi määra (1nädalane repo) 4,5 protsendilt 10 protsendile. Nii loodetakse pidurdada liiri nõrgenemist.

Keskpanga juht Erdem Basci võitleb Türgi liirist pagemisega kodumaiste probleemide ja üleilmse arenevate turgude ebasoosingu pärast. Türgi peaminister Recep Tayyip Erdogan ütles ­eile, et on alati olnud kõrgemate intressimäärade vastu. Tema valitsuskabinet on sattunud korruptsiooniskandaalidesse ning ta on ohverdanud mitu ministrit. Investorid on hirmul, et USA keskpanga stiimulite vähendamine hakkab riskantsematest maadest raha välja imema ja see saatis liiri rekordmadalale.

“Keskpank võtab ette päris jõulisi samme, et taastada väheselgi määral oma kaotatud tõsiseltvõetavust,” ütles Capital Economicsi analüütik Neil Shearing.

Ühtlasi tõstis keskpank üleöölaenude intressimäära 7,75 protsendilt 12 protsendile ja üleööhoiuste intressimäära 3,5 protsendilt 8 protsendile. Liir hüppas USA dollari vastu 2,9%, 2,1876 liirile.

Ei ole erandlik. Türgi ei ole ainus arenev maa, mis tõstab laenukulusid, et võidelda kukkuvate turgudega. Eile tõstis India keskpank ootamatult intressimäära ja Brasiilia on intressimäärasid tõstnud järjest juba kuuendal keskpanga istungil.

Danske Bank küsib, kas Türgi päästab liiri, tappes majandust. “Väga agressiivne rahapoliitika karmistamine, mille kohta mõni võib öelda jäme või isegi rumal, on liirile selgelt positiivne, sest pakub tuge hullult peksa saanud valuutale,” kirjutas Danske Banki peaanalüütik Lars Christensen analüüsis.

“Kuid tõenäoliselt on sellel otsusel negatiivne mõju Türgi majandusele ja tõenäoliselt majanduskasv aeglustub,” jätkas ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    29. January 2014, 18:46
    Otsi:

    Ava täpsem otsing