Puhkepäev. Korruptsioonist Ameerika riigiaparaadis

31. jaanuar 2014, 00:00

Detsembris linaküpseks saanud “Ameerika afäär” (“American Hustle”) võtab vaatluse alla 1970. aastate lõpu ja 1980. aastate alguse FBI operatsioonid, mille eesmärk oli paljastada korruptsioon USA oluliste riigiametnike tegevuses.

Nende ettevõtmiste tulemusena mõisteti kohtus süüdi USA senaator, kuus esindajatekoja liiget ja mitmeid väiksemaid asjamehi. Samu sündmusi aluseks võttes on režissöör David O. Russell valmistanud väljamõeldud süžeeliiniga loo, mille keskmeks on samuti korruptsioon ning inimlik nihverdamine iseenda parema äraolemise nimel.

Aferist korruptantide jahil. FBI agent Richie DiMaso (Bradley Cooper) saab võimaluse panna oma kasuks tegutsema aferist Irving Rosenfeld (Christian Bale) koos oma võrgutava naiskolleegiga (Amy Adams), kes on talle koos vahele jäänud. Nad on sunnitud isiklike pahanduste vältimiseks oma ametioskusi riigi heaks rakendama, võttes sihikule New Jersey pistisemaiad poliitikud ja kohaliku maffia. Paarikese töö satub korduvalt ohtu aga tänu Rosenfeldi värvikale abikaasale Rosalynile (Jennifer Lawrence), kellel on toimuvast oma ettekujutus.

Režissöör David O. Russell on laiema tuntuse saavutanud oma kolme viimase filmiga, mis oma teemakäsitluselt ja käekirjalt üksteisega omajagu sarnased. Nii “American Hustle” (2013) kui ka sellele eelnenud “The Fighter” (2010) ja “Silver Linings Playbook” (2012) suunavad oma pilgu inimeste lihtsatele ihadele ja soovile isikliku igapäevase hakkamasaamise huvides veidi normides mööndusi teha.

Emotsioonide tulevärk. Enne viimast kolme olid Russelli linateosed teist karva. Need olid pigem nišifilmid, mis sisaldasid katsetusi vaataja maitsega. Viimased filmid on aga suunatud laiale auditooriumile ning väga menukad, mida näitavad ka auhinnad, mida filmid riburada saanud on. Värske “Ameerika afäär” on näiteks noppinud kolm Kuld­gloobuse auhinda (parim film komöödiažanris ning parima naispeaosa ning -kõrvalosatäitja autasu). Samuti on filmile jagunud juba kümme Oscari nominatsiooni.

Meeskond, kellega David O. Russell filmi on teinud, on olnud kindla peale minek. Näitlejatena on kaasatud kõik Oscari-võitjad või nominendid tema eelmistest filmidest – Bradley Cooper, Robert De Niro, Christian Bale, Jennifer Lawrence, Amy Adams, Jeremy Renner, Erica McDermott jt.

Komöödiamaiguline film on tempokas ning täis vaimukaid hetki, mis heatahtlikult osutavad ka vaataja enda isiklikele üldinimlikele pisipahedele. Samuti pakub film hoolikalt valitud silmailu, kauneid glamuurseid kostüüme ning detaile, mida on huvitav märgata. On romantikat, armumist ning pinget ja põnevust.

 

Draama

 • “Ameerika afäär” (2013)

Režissöör: David O. Russell
Osatäitjad: Bradley Cooper, Robert De Niro, Christian Bale, Jennifer Lawrence, Amy Adams, Jeremy Renner, Erica McDermott jt
Filmi pikkus: 2 h 18 min
Kinodes alates: 31.01

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  30. January 2014, 16:27
  Otsi:

  Ava täpsem otsing