Venemaa laseb rublal nõrgeneda

Sirje Rank 31. jaanuar 2014, 11:25

Vene rubla on olnud tänavu agentuuri Bloomberg jälgitava 24 areneva riigi valuutade seas üks suuremaid nõrgenejaid, põhjustades omajagu peavalu Vene turule eksportivatele firmadele.

Aasta algusest on rubla USA dollari suhtes nõrgenenud 6,2% ja euro suhtes 4,6%. Suurema languse on teinud vaid Argentina peeso ja Lõuna-Aafrika rand. Euro maksis täna 47,481 rubla ja USA dollar 35,036 rubla.

Neljapäeval tegi Venemaa keskpank turule interventsiooni, et rubla järsku odavnemist pidurdada. Üldiselt arvavad aga majanduseksperdid, et Venemaal ei ole midagi nõrgema rubla vastu.

"Laias vaates on see positiivne," ütles eile Venemaa endine rahandusminister Aleksei Kudrin. "See toetab tööstust."

Läinud aasta kolmandas kvartalis kasvas Venemaa SKP aasta baasil 1,3%, mis on nõrgim kasvutempo 2009. aasta majanduslangusest.

"Olen kindel, et valitsusel on nõrgema rubla üle hea meel," ütles Bloombergile JP Morgani varahaldur Matias Silvani. Venemaa on olukorras, kus majanduskasv on aeglane, püsib suur sõltuvus toorme müügist ning konkurentsivõimet on vaja tõsta. "Nõrgem valuuta, kui seda hästi juhtida, aitab kõigil kolmel rindel."

Venemaa keskpank on teatanud, et tahab 2015. aastast rubla vabalt ujuma lasta, et paremini inflatsiooniga toime tulla. Inflatsioon on praegu 6% tasemel ja see on olnud põhjus, miks keskpank pole majanduse ergutamiseks intressimäärasid alandanud.

Neljapäeval kordas keskpank, et rubla vabalt ujuma laskmise plaanid on jõus, mis tähendab, et nad plaanivd järkjärgult tugioste vähendada. Ent vajadusel ollakse valmis sekkuma, nagu päev näitas.

Nõrk rubla on peavalu välismaistele firmadele, mis Vene turule ekspordivad. Kauppalehti kirjutab täna Soome ettevõtjate raskustest - Valio tunnistab, et on sunnitud Vene turul järsult tõstma oma toodete hinda. Stockmanni välisturgude arendusjuht Lauri Veijalainen möönab, et kõigile Soome firmadele, mis Vene turule ekspordivad, on nõrk rubla paras väljakutse. Samas on suured kõikumised Vene majanduse üks eripärasid.

Venemaa meedia kirjutab, kuidas mõnel pool riigis on valuutamüügipunktidest juba dollarid otsa saanud.

Venemaa valuutareservid, mis läinud aasta lõpul küündisid 509,6 mld dollarile, on viimastel avaldatud andmetel kahanenud  496,7 miljardile.

Mullu odavnes rubla USA dollari suhtes Bloombergi andmeil 7,1% ja euro suhtes 11,1%.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    31. January 2014, 11:26
    Otsi:

    Ava täpsem otsing