Transpordisektor silmitsi nõudluse vähenemisega

04. veebruar 2014, 14:56

Transpordisektoris oli eelmise aasta viimases kvartalis nõudluse ja müügi kasv igas neljandas-viiendas ettevõttes, samas kui aasta varem oli see nii igas kaheksandas ettevõttes.

Turusituatsioon on hooaja kohta rahuldav ja ettevõtete kindlustunne on võrreldes aastatagusega parem, kajastab konjunktuuriinstituudi (KI) värske transpordibaromeeter. Eelmise aasta neljandas kvartalis liikusid nõudlus ja müük tervikuna langustrendil (saldod, mis näitavad positiivsete ja negatiivsete hinnangute vahet, on vastavalt –10 ja –6).

Töötajate arv sektoris aasta lõpukuudel natuke kahanes (kasvas 15% ja langes 17% ettevõtetes, saldo –2). Ettevõtete võimsused on rakendatud 90% ulatuses. Peamiseks äritegevust takistavaks teguriks käesoleval ajal ebapiisav nõudlus (märkis 61% ettevõtetest).

Autotranspordiettevõtete lähikuude prognoosi kohaselt on oodata tavapärasest ebasoodsamat turukonjunktuuri. Nõudluse langust näeb järgneval kolmel kuul ette 35% ja kasvu 10% ettevõtetest (saldo –25, 2013. a jaanuaris –15).

Vaatamata probleemidele nõudlusega kavatseb personali lähikuudel juurde võtta 17% firmadest (saldo +7).

Varasematel aastatel on sel ajal autotransporditeenuste hinnad tõusnud, kuid tänavu püsivad stabiilsena (saldo –3).

Pikaajaline prognoos näeb kuue kuu pärast ette praegusega võrreldes soodsamat turukonjunktuuri, ettevõtted on positiivsemalt meelestatud kui eelmisel aastal.

Teenindusbaromeeter on koostatud 304 teenindusfirma hinnangute põhjal. Baromeeteruuring on läbi viidud Euroopa Komisjoni ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. February 2014, 14:56
Otsi:

Ava täpsem otsing