Ettevõtja vajab tunnustust, riik vajab ettevõtjat

06. veebruar 2014, 00:00

Üksteise tunnustamine pole eestlaste tugev külg, ent ettevõtjad on arvatavasti küll üks vähem avalikku tunnustust pälvivaid gruppe ühiskonnas: nende kujusid ei püstitata parki, nende nimesid ei anta tänavatele – isegi ajalooraamatusse pääseda on töökohtade loomisega tunduvalt keerulisem kui näiteks kultuuri loomisega.

Seetõttu tunnustab Äripäeva toimetus president Toomas Hendrik Ilvest, kes on võtnud tänavu teenetemärkide jagamisega esile tõsta rekordiliselt paljusid ettevõtjaid ning ettevõtlusega seotud inimesi.

Eriti hea meel on selle üle, et teenetemärgi pälvijate hulgas on Äripäeva aasta ärimees Taavet Hinrikus. Äripäev andis TransferWise’i loojatele Kristo Käärmannile ja Taavet Hinrikusele tänavu aasta ärimehe tiitli mõneti küll avansina, sest nende ettevõtte majandustulemuste kohta avalikkusel selgelt pilti ees ei ole ning seda, et kasumisse pole jõutud, kinnitasid “rahavahetusmasina” leiutajad isegi. Küll on veenvad investoritelt kaasatud summad – need tõendavad usaldust ettevõtmise vastu ning lootust ettevõttesse sisse pandu kord kasumlikult välja võtta.

Tuntud nimed. Noorema põlvkonna ettevõtjatest on Eesti riigi ametliku tunnustuse osaliseks saanud ka Jevgeni Kabanov, Zero Turnaroundi asutaja, kelle ettevõtet on tunnustatud näiteks Eesti-USA innovatsiooniauhinnaga edu eest Ameerika Ühendriikide turul ning Eestis pälvinud aasta läbimurdja tiitli.

Aasta ettevõtja tiitli on varem pälvinud seekord kõrge riikliku tunnustuse osaliseks saanud Ruth  Oltjer, aasta ärijuhiks on varem valitud nüüdne Valgetähe teenetemärgi omanik Anne Samlik. Vastselt presidendi tunnustatud Erkki Raasuke, kelle tegemised on Äripäeva tähelepanu keskmes olnud nii Juhan Partsi nõunik olemise ajal kui ka maanteeametis ja Estonian Airis korda luues, on aga paari aasta eest pälvinud näiteks silmapaistva noore eestlase auhinna. Hea meel on ka kõigi teiste presidendi meeskonna välja valitud ettevõtjate ja tippjuhtide tunnustamise pärast.

Väärtuslikud aumärgid. Arvestades seda, et president Toomas Hendrik Ilves on Lennart Meri ja Arnold Rüütli aegadega võrreldes teenetemärkide saajate hulka oluliselt vähendanud – viimastel aastatel on märgi rinda saanud vaid 99 inimest – on iga üksiku märgi tähtsus suurem kui ajal, mil nende arvu mõõdeti mitme sajaga. Ent ka protsentuaalselt on ettevõtjate ja ettevõtlusega otseselt seotud inimeste hulk sedakorda eriti suur – lausa kümnendik. Harjumuspärastes ettekujutustes kultuuriinimeste toetajaks peetud president on end sellise valikuga näidanud uuest, harjumatust küljest, mis äratab sümpaatiat.

Äripäev loeb presidendi valikust välja mõistmist, kuidas sünnib jõukus – ettevõtluses muidugi. See on mõistmine, mis väärib ühiskonnas laiemat kandepinda, kui tal seni on. Me oleme täpselt nii rikkad, kui edukad on meie ettevõtjad. Riik saab jagada väärtust, mida luuakse erasektoris.

Ettevõtjate suur hulk riigi kõrgeima tunnustuse pälvinute seas on oluline selle arusaamise levimisel ning kinnistumisel ühiskondlikus teadvuses. Ettevõtjad vajavad riiklikku tunnustust vähemasti sama palju, kui ühiskond vajab edukaid ettevõtjaid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. February 2014, 18:29
Otsi:

Ava täpsem otsing