"Eesti ei tohiks laenu võtta"

Rivo Sarapik 06. veebruar 2014, 10:21

Ma ei suuda välja mõelda ühtegi ajendit, miks Eesti-sugune riik peaks laenu võtma, kommenteerib LHV Groupi juhatuse liige Erkki Raasuke.

"Jätan kõrvale mõned spetsiifilised infrastruktuuri investeeringud, mis on võimelised oma tulevaste tuludega võlakoorma tagasi maksma," kirjutab ta LHV ajakirjas Investeeri. "Rahvaarv meil väheneb ning majanduskasvuks prognoosime tagasihoidlikku ühekohalist numbrit. Samas oleme saanud ja saamas proportsionaalselt väga suuri summasid eurotoetusi Euroopa rikkamate riikide, kes ehk ei olegi nii rikkad, maksumaksjatelt."

Raasukese hinnangul peaks Eesti suutma lahedalt katta riigi ülalpidamiseks vajalikud summad maksutuludest. "Seda nüüd ja kohe," leiab ta. "Kui me ei suuda oma riigi kulusid katta, siis me kas panustame selleks liiga vähe või tahame liiga suurt riski."

Sama arvab ta ka omavalitsuste kohta. "Kui omavalitsus mühinaga ei kasva ning tulevast maksutulu ei suurenda, siis laenuvõtmine tähendab, et koormis seatakse selle tulevastele elanikele."

Raasuke selgitab ka, et on mullistusi tuleks vältida talupojamõistuse ning regulatsioonidega, samas tõsta inimeste teadlikkust võlast - selle võtmistest ja andmisest. "Et aastal 2014. on võimalik raadio teel kuulutades paljudele inimestele 200% intressiga kiirlaenu anda, on kindlasti korrelatsioonis meie baasteadmistega (või nende puudumisega) algelisest matemaatikast ning majandusest," leiab ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    11. February 2014, 15:41
    Otsi:

    Ava täpsem otsing