Ave Lepik • 7. veebruar 2014 kell 9:04

Eesti Pank prognoosib tänavuseks inflatsiooniks 2,1%

Jaanuaris jätkas inflatsioon aeglustumist. Eesti Panga prognoosi kohaselt kujuneb Eesti tarbijahindade tänavuseks inflatsiooniks 2,1%.

"Inflatsiooni aeglustumise põhjused olid Eestis sarnased ülejäänud euroala riikidega. Aeglasema inflatsiooni tingis peamiselt energia, eelkõige mootorikütuste ja kaugkütte odavnemine, vastavalt 3,1% ja 1,5%," kommenteeris Eesti Panga majanduspoliitika allosakonna juhataja Rasmus Kattai statistikaameti täna avaldatud tarbijahinnaindeksit.

"Suur osa Eesti inflatsiooni aeglustumisest oli seotud aastataguse elektri hinnahüppe võrdlusbaasist välja taandumisega, mille tulemusena tarbitava energia hind alanes. See oli ka põhjus, miks inflatsioon hoolimata ülejäänud tarbijakorvi hinnakasvu kiirenemisest aeglustus," ütles Kattai. Tema sõnul on viimastel kuudel hinnalangus muutunud Eestis pisut laiapõhjalisemaks: lisaks energiale odavnes jaanuaris aastavõrdluses veel 15 toote ja teenuse gruppi, mis moodustasid seejuures mahult ligi kolmandiku tarbijakorvist. Nende hulgas oli  mitmeid tööstustooteid ning toiduaineid.

Toiduained tervikuna kallinesid jaanuaris 3,2% võrreldes aasta varasemaga. Hinnatõusu hoidis üleval  puu- ja köögiviljade hooajaline kallinemine ning alkoholi aktsiisi tõus. "Tubakaaktsiisi tõusu mõju avaldub praeguste laovarude tõttu tarbijahindades tõenäoliselt järgmise kolme kuu jooksul, nii nagu see toimus ka eelmisel aastal. Toiduainete hinnatase maailmaturul jaanuaris langes, aastavõrdluses kallinesid vaid üksikud kaubagrupid, eelkõige piima- ja lihatooted," selgitas Kattai.

Eesti alusinflatsioon, st tarbijakorvi kallinemine ilma energia ning toiduaineteta, kiirenes jaanuaris 0,8%ni (detsembris 0,4%). Alusinflatsioon kiirenes peamiselt teenuste hinnatõusu tõttu, mis sideteenuseid kõrvale jättes ulatus 4%ni. Koos sidega oli teenuste hinnatõus jaanuaris 1,2%.

"Lisaks side odavnemisele hoidsid alusinflatsiooni väiksena ka nõrk majandusaktiivsus Eesti naaberriikides ning euro kursi tugevnemine aastavõrdluses," ütles Kattai. "Alusinflatsiooni suurendas samas arvestuslikult 0,3 protsendipunkti Tallinna tasuta ühistranspordi mõju kadumine. Tööstuskaupade hulgas on tähelepanuväärne riiete ja jalatsite inflatsiooni aeglustumine alates eelmise aasta sügisest."

Hetkel kuum