Romet Kreek • 7. veebruar 2014 kell 7:53

Mobius: arenevate turgude müügilaine süveneb

Kuigi arenevate maade valuutad on kukkunud ja aktsiaindeksid käinud viie kuu madalamal tasemel, pole varahaldusfirma Templeton arenevate turgude juhi Mark Mobiuse sõnul halvim veel möödas.

"Negatiivne suhtumine on juba paigas ja seetõttu võite oodata päris palju täiendavat müüki," ütles täna Rio de Janeiros 77aastane Mobius, kelle silma all investeeritakse arenevatele turugdele enam kui 50 miljardit dollarit.

"Vaatame ringi, kuid ei ole praeguses staadiumis ostmas. Hinnad võivad langeda või kulub aega, enne kui olukord stabiliseerub."

Mobiuse nägemus on eredaks kontrastiks nelja suurema areneva turu kohta väljendi BRIC loojale Jim O'Neillile, kes ütles sel nädalal, et pagemine tekitas ostuvõimaluse.

MSCI arenevate turgude aktsiaindeks on 22. oktoobri tipust langenud 11%, vahendab Bloomberg.

Arenevate turgude varade hinnad kukkusid, kuna Hiina majanduskasv aeglustub, keskpangad tõstavad Indiast Türgini intressimäärasid valuutade nõrgenemise peatamiseks ning seetõttu, et USA keskpank plaanib karmistada ülilõtva rahapoliitikat.

Kahe nädalaga on investord tõmmanud välja arenevate maade aktsiafondidest enam kui 12 miljardit dollarit, selgub EPFR Globali andmetest.

"Oleme tõenäoliselt lähemal võimalusele osta midagi, selle asemel, et liituda paanikaga," ütles endine Goldman Sachsi varahalduse juht Jim O'Neill. "Mõnedes kohtades arenevatel turgudel on tõelised probleemid, kuid nimetada seda mingiks arenevate turgude kriisiks on jämedalt öeldes naeruväärne."

Mark Mobius leidis ostuvõimalusi piiriturgudel. Ta on ostelnud Aafikas, sealhulgas Keenias ja Nigeerias, kus majanduskasvu ootused on vähem mõjutatud suurematest majandustest.

29. jaanuaril ütles Mobius, et positiivsed rahavood tulevad arenevate turgude fondidesse teisel poolaastal, kuna need maad kasvavad kiiremini, võlatase SKPsse on suhteliselt madal ning valuutareservid on suured.

"Seal on võimalusi," ütles Mobius. "Kuid sinna tormamist ei ole."

Hetkel kuum