Harju maavanem uurib Tallinna Vene Lütseumi rahastamist

Indrek Kald 11. veebruar 2014, 17:35

Harju maavanem Ülle Rajasalu algatas teisipäeval järelevalve sihtasutuse Tallinna Vene Lütseum rahastamise üle.

Maavalitsusele sai teatavaks, et Tallinna linn eraldas reservfondist mullu detsembris sihtasutusele tegevuskulude katteks üle 30 000 euro. Korralduse tekstist jääb raha eraldamise tegelik eesmärk selgusetuks.

Haridus- ja teadusministeeriumi ning maavalitsuse ametnike esmaspäevasest käigust Vene Lütseumi selgus, et sihtasutusel puudub koolitusluba. Samas viidatakse ministeeriumi poolt, et sihtasutuse kaudu on toimunud õppetöö oluliselt suuremas mahus kui seaduses koolitusluba omamata võimaldatav 120 tundi.

Sihtasutuse põhikirjaline eesmärk on võimaldada tasuta põhi- ja üldkeskharidust. Lisaks sellele, et niisuguse eesmärgi täitmiseks peab sihtasutusel olema koolitusluba, tuleb sihtasutusel juhinduda ka erakooliseaduse sättest, mille kohaselt, juhul kui gümnaasiumi pidaja osanik, aktsionär, asutaja või liige on kohalik omavalitsus, tuleb gümnaasiumi õppekeele määramisel lähtuda põhikooli- ja gümnaasiumiseadusega kehtestatud nõuetest.

Väidetavalt on aga Tallinna Vene Lütseum kasutanud nn pilootprojektis Venemaa Kaasaegse Humanitaarakadeemia õppekavasid üheksas õppeaines.

"Ajal, mil erakoolid peavad pidama Tallinna linnavalitsusega kohtulahinguid neile seadusega ettenähtud toetuse osas, andis Tallinn silmagi pilgutamata 30 000 eurot sihtasutusele, mille sihipärase tegevuse kohta puudub igasugune selgus," ütles maavanem Ülle Rajasalu pressiteates.

"Kontrollitavas Tallinna linnavalitse korralduses põhjendati sihtasutusele reservfondist raha eraldamist ülelinnalise tähtsusega kulutustega, mida polnud võimalik linnaeelarves ette näha. Korraldusest ühegi taolise ürituse korraldamist ei nähtu. Seetõttu soovime järelevalve käigus selgust saada selles küsimuses," lisas Rajasalu.

Tallinna abilinnapea Mihhail Kõlvart kinnitas tänases Raepressi teates, et vastutab pealinna haridusalas toimuva eest. "Siinkohal meenutan, et Tallinna Vene Lütseumi loomine oli minu enda idee," märkis ta.

"Sihtasutus loodi kaks aastat tagasi vene õppekeelega munitsipaalerakooli asutamiseks. Linna algatuse peatas erakooliseaduse muudatus. Praegu töötab sihtasutuse alusel tasuta hariduskeskus, mis aitab parandada venekeelsetel noortel õppekava-alaseid teadmisi. Kuna tegemist on linna sihtasutusega, siis ei saa ka paralleeli tõmmata ega siduda erakoolidega," selgitas Kõlvart.

Ühtlasi rõhutas abilinnapea, et Vene lütseumiga seotud otsuste taga ei seisa mingit teist või kolmandat jõudu. "Tegemist on ratsionaalsete ja läbikaalutletud otsustega, sest haridusvallas ei saa teha tormakaid otsuseid," ütles Kõlvart pressiteates.

"Palju tähelepanu pälvinud raha eraldamine Tallinna Vene Lütseumile on linnavolikogu otsus ning ei olnud kuidagi "peidetud" vms teiste haridusridade vahel. Otsuse raha eraldamiseks tegi linnavolikogu Keskfraktsiooni ettepanekul 2014. aasta linnaeelarve kolmandal lugemisel," selgitas abilinnapea.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. February 2014, 17:35

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing