Ettevõtjad: Kallas on hädavajalik

13. veebruar 2014, 00:00

Ettevõtjatele meeldiks Siim Kallase asumine valitsus­juhiks. “Selliste kogemustega inimest nagu Siim Kallas on praegusel Eestil hädasti vaja,” märkis Urmas Sõõrumaa ja ütles, et tema kui ettevõtja on kahe käega Ansipi-Kallase koha­vahetuse poolt. Sõõrumaa sõnul on Reformierakond kui ettevõtlikke inimesi ühendav partei oma maine kaotanud ja Kallase tulekuga see taastuks. “Iseasi, kas Kallas leiab motivatsiooni asi tõsiselt käsile võtta,” ütles ta.

Kallase tulek erakonna etteotsa mõne noorema põlvkonna poliitiku asemel näitab Sõõrumaa arvates seda, et ju on nooremad tegijad praegu liiga nõrgad, et koht endale võtta. “Olen alati noorte poolt, aga ega kohta ei saa ju anda, selle peab võtma,” märkis Sõõrumaa. “Kui nad on nii tugevad, et kandideerivad Kallasega koos ja võtavad koha endale, siis palju õnne neile,” lausus ta.

Ka Eesti poliitiku ja ärimehe Tiit Vähi arvates on Ansipi-Kallase vahetus igati paslik. “Toetan üheselt, mulle see vahetus meeldib,” märkis ta.

Vähi sõnul sobib ­Ansip väga hästi volinikuks, Kallas jällegi peaministriks ja nii Reformierakonna enda kui ka selle ideoloogia päästjaks. “Nii lihtne ongi,” ütles ta.

Milliseid muutusi Kallas peaministrina Eesti riigile kaasa võiks tuua, Vähi kommenteerida ei tahtnud. “Ärme hakka nüüd rääkima, mida peaks tegema see peaminister, kes veel peaminister ei olegi. See ei oleks üldse ilus,” ütles ta.

Mugav algatus. Sotsioloog Andrus Saare sõnul on Ansipi-Kallase kohavahetus mugavusalgatus. “Selle mugavuse hea külg on, et Kallas on väga informeeritud ­Euroopa Liidust ja teab, kuidas seal asjad käivad. Samuti teab ta, kuidas oma seisukohti kaitsta. Eestisse tulles ja potentsiaalselt peaminister olles lähevad tal aga väitlusoskused kaotsi, sest Eesti poliitilises kultuuris sõidetakse opositsioonist lihtsalt üle,” lausus ta.

Vaja oleks nooruslikke ideid. Saare sõnul on Eesti riigis väga palju lahendamata probleeme. “Arvan, et kui oleme siiamaani saanud üsna edukalt hakkama nooremate peaministrite ja juhtidega, ei ole praegu veel aeg, kus meie peaminister peaks olema pensionieelik,” märkis ta. “Võib-olla see aeg veel tuleb, aga praegu pole meie valitsemises uuenduslikke ideid, ja need on reeglina siiski nooremate inimeste peades.”

Saare hinnangul tõuseb Kallase tulekuga kindlasti Reformierakonna maine, mis on viimasel ajal langenud. “Reitingud tõusevad juba ainuüksi selle­pärast, et ületatakse valijate väsimus ühest persoonist ja tekivad uued ootused.”

Kallas on vihjanud, et ta tuleks välja pikaajaliste plaanidega, mis on Saare sõnul Eestile kindlasti väga kasulikud. “Me vaatame asju, näiteks mõne meetme mõju, väga lühiajaliselt ja pikemaid plaane üldse ei sea,” ütles Saar.

Näiteks puuduvad tema sõnul erinevate poliitiliste organisatsioonide vahel sotsiaalsed kokkulepped, kuhu liigutakse ja millised on eesmärgid. “Võib-olla aitab Kallas seda visiooni paremini sõnastada ja tekibki mingi liikumine,” avaldas Saar lootust.

 

Tasub teada

 • Siim Kallase kiri Reformierakonnale

Eurovolinik Siim Kallas saatis reedel Reformierakonna juhatuse ja riigikogu fraktsiooni liikmetele kirja, kus teatas oma valmidusest asuda valitsusjuhi kohale.
Eesmärk, mis Kallast Eestisse naasma motiveerib, on kirja järgi aasta 2018, kui Eesti on eesistujamaa ­Euroopa ­Liidus. “See on võimalus näidata nn Vanale Euroopale, kui palju me nendest tegelikult paremad oleme.”
Peaministriks soovib Kallas kandideerida siis, kui erakond teda sobivaks kandidaadiks peab. “Siis lähen valimistele eesmärgiga need võita ja jätkata peaministrina vähemalt 2018. aastani ja olla selles rollis ELi eelistumise ajal,” ütles ta.
Presidendiks Siim Kallas enda sõnul saada ei soovi.
Vaidlustes poliitika ja majanduse tuleviku üle tahab Kallas olla Reformierakonnaga juhtrollis. “Et meil oleksid kõige veenvamad seisukohad, kõige paremad ideed,” kirjutas Kallas.

Allikas: Postimees

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  12. February 2014, 19:05
  Otsi:

  Ava täpsem otsing