MarketWatch: järgmine kriis ei tule arenevatelt turgudelt

Romet Kreek 12. veebruar 2014, 12:23

Finantsajakirjanik Matthew Lynn kirjutab MarketWatchis, et järgmist kriisi tasub tõenäoliselt otsida arenenud riikidest – Prantsusmaalt, Saksamaalt, Suurbritanniast, Austraaliast või Kanadast.

Arenenud riikide probleemiks on jätkusuutmatu võlakoorem, aeglane majanduskasv, tasakaalustamata majandusmudelid, kehv pangandussüsteem ja sageli ka suured väliskaubanduspuudujäägid.

Prantsusmaa. On vaid üks majandusnäitaja, mille poolest Prantsusmaale võrdset ei leia. Selleks on valitsuse võlakoorma kasv. Valitsus tunnistab, et tänavu jätab Prantsuse valitsuse võlakoorem selja taha 95% taseme SKPsse. 100% lähistel hakkavad asjad väljuma kontrolli alt. Maa on värske majandussurutise äärel isegi ajal, kui muu euroala on tagasihoidlikult taastumas. Tööpuudus on karistavalt kõrge 11,1% (detsembris). Väliskaubanduspuudujääk on 2,2% SKPst ja pidevalt kasvav, mis on tavaliselt ohusignaaliks traditsioonilistele suurtele tööstus- ja ekspordiriikidele. Tegelikkuses on Prantsusmaa majandus elanud juba terve põlvkonna vanast rasvast.

Suurbritannia. Arenenud riikide seas on vähe maid, mille majandus kasvaks kiiremini ja kus tööpuudus langeb kiiresti. Kuid ärge laske end ära petta. Britid on suutnud kavalalt luua 2005.-08. aasta buumi minikorduse. Kasvav võlg ja tõusvad eluasemehinnad aitavad majandust, kuid massiivne valitsuse võlg ja madal intressitase valavad õli tulle. Kuid Briti majandus on sama tasakaalustamata nagu varem ja pangandussektor on kehvakene. Väliskaubanduspuudujääk läheneb neljale protsendile SKPst ja see on on kõrgem haprast Indoneesiast ja mitte eriti väiksem Indiast. Kui brittidel läheb keeruliseks, satub naelsterling löögi alla.

Saksamaa. Euroopa superman Saksamaa näib tugev vaid siis, kuid teda võrrelda nõrgukeste ehk invaliididega. Mullu vähenes tööstustoodang 0,6%. Detsembris vähenes jaemüük 2,5%. Kogu 2013. aastal kasvas jaemüük kõigest 0,1%. Neljanda kvartali majanduskasvuks on prognoositud vaid 0,25%. Kes iganes suutis müüa investoritele maha idee, et Saksamaa on mingis mõtes edulugu, oleks pidanud palgatama näitama, et Sotši olümpimängud on inimõiguste triumfi tähistamine. Vananev rahvastik, tõusvad elektrihinnad ja üleregulaaeritud turud muudavad Saksamaa majanduseks, mis on ootamas õnnetust. Kui see juhtub, on hiiglaslik ja ülehinnatud võlakirjaturg löögi all.

Austraalia. Aastakümne jooksul on muutnud Austraalia Hiina tööstuse massiivseks kaevanduseks, kuid vaatamata mängleva kergusega ekspordile on Austraalia väliskaubandus ikka puudujäägis (enam kui 3,5% SKPst). See on selge märk, et austraallased elavad üle oma võimete. Austraalia dollar on sattunud löögi alla. Mullu langes Austraalia dollar USA oma vastu 13%. Varem või hiljem muutb Hiina majandus senisest enam teenuste majanduseks ja kõrge lisandväärtusega toodete tootjaks ja see nõuab vähem toorainet Austraaliast. Kui see juhtub, on Austraalia majandus suures hädas.

Kanada. Tõenäoliselt parim, mida saab Kanada kohta öelda, on see, et nad laadisid maha keskpankuri Mark Carney Suurbritanniasse, kus tal on tegevust värkse kinnisvaramulli puhumisega. Kukutades intressimäärasid ajal, kui Kanadat finantskriis vaid vaevu puudutas paistab nüüd veana. See lõi mittevajaliku kinnisvarabuumi. Nüüd on majandus aeglustunud.

Muidugi ega keegi ei tea, kus uus kriis tuleb. Kummaline on ette kujutada, et see tuleb madala võlakoormusega kiiresti kasvavatest majandusetest. Sel aastakümnel näib jama tulevat arenenud maailmast, täpselt nagu 2008. aastal ja need viis maad on potentsiaalselt äikesetormis.

Uuest kriisist mõeldes unustage ära arenevad turud, olgu need siis BRIC maad Brasiilia, Venemaa, India, Hiina või MINT ehk Mehhiko, Indoneesia, Nigeeria ja Türgi. Isegi PIGS maad võib ära unustada ehk Euroopa perifeeria Portugali, Itaalia, Kreeka ja Hispaania, kirjutas Lynn.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    12. February 2014, 12:23
    Otsi:

    Ava täpsem otsing