OPEC: arenevate turgude valuutakriis langetab naftanõudlust

Raido Neemre 12. veebruar 2014, 20:02

Kui arenevate turgude valuutad jätkavad kukkumist, siis võib see avaldada tõsist mõju naftanõudlusele suurtes arenevates majandustes, hoiatas OPEC.

OPEC kirjutas oma igakuises naftaturgude raportis, et arenevate turgude valuutade müügilaine ei ole mitte ainult mõjutanud toornafta tänast hinda, vaid rõhutas, et edasine ebastabiilsus võib regiooni naftanõudlusele tugevalt kahju teha.

"Arenevad majandused on naftanõudluse kasvu peamisi mõjutajaid olnud,“ selgus raportist.

„Ajal, mil suurimate OECD majanduste SKP on tõusuteel, ennustatakse, et kuigi sellega kaetakse ka arenevate turgude puudujäägid, on siiski valuuta odavnemise tagajärjel oodata nõudluse kasvu aeglustumist,“ märgitakse raportis.

Arenevate turgude valuutad on viimasel ajal olnud üsna ebastabiilsed ning olukorra teeb veel keerulisemaks jätkuvad mured mõningate riikide üle ning Föderaalreservi võlakirjaostu programmi kärpimise kiiruse üle.

OPECi sõnul eeldatakse, et nõudlus nafta järele kasvab 2014. aastal umbes 1,1 miljoni barrelini aastas. Samas lisati, et nõudlus nafta järele on jätkuvalt vähem, kui see olla võiks.

Peamised toornafta futuurid kukkusid jaanuaris tänu muredele arenevate majanduste üle ning Föderaalreservi võlakirjaostu programmi kärpimisele.

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. February 2014, 20:02
Otsi:

Ava täpsem otsing