Puhkepäev. Uno Loobi retk ajas tagasi

14. veebruar 2014, 00:00

Täna Rakvere Teatris esietenduv “Uno bossa ehk Uno Loobi seitse elu” näitab artisti muinasjutulistes olukordades.

Idee autoriks ja lavastajaks oleva Hardi Volmeri sõnul oli eesti estraadimuusika 1960ndate algusest paarikümne aasta jooksul väga ilus ja rikkalik. Selle ajastu parimaks esindajaks oli toona Uno Loop, täna pensionipõlve pidav vitaalne härrasmees.

Muinasjutuline süžee. Volmeri sõnul on Loop karakterina ülimalt vaoshoitud, tema elu on olnud küllaltki ühtlane ja tasane, midagi dramaatilist sealt naljalt ei leia, mida saaks üks ühele lavastuses kasutada. Seepärast ongi lasknud tüki loojad fantaasial lennata.

Tükk kasutab dramaturgilist võtet “mis-oleks-kui”, luues muinasjutulisi olukordi, mis oleksid võinud juhtuda siis, kui Uno oleks teinud otsuseid teisiti, siit ka selgitus tüki pealkirja teisele poolele “seitse elu”. “Bossanova oli Loobi muusikaline unistus, ta tõi selle esimesena Eestisse koos Uno Naissooga,” selgitas Volmer ka tüki pealkirja esimest poolt.

Lavastuses kehastab Uno Loopi Margus Grosnõi, kes leidis enda sõnul võtme Loobi esitamiseks vanameistri iseloomuomadustest, milleks on siirus, töökus ja huumorimeel. Samuti heas mõttes jonnakus, nõudlikkus ning ehk isegi maksimalism. Selle kõige äratundmisele aitas jõuda ka näitleja isiklik kohtumine Uno Loobiga.

Muusikat täis lavastus. Laval näeb meeleolukaid stseene. Tantsutüdrukud bossa kodumaalt Brasiiliast Unot võlumas, poksimatš, hiigelsuur telekas, kus taasesitatakse paari 1960ndate muusikavideot, tantsuõhtud ja muidugi 20 laulu, millest enamik peategelase repertuaarist. Laval on bänd ja peaaegu kõik neid lugusid lauldakse otse.

“Mõtlesime algul, kas esitame laulud “Su nägu kõlab tuttavalt” stiilis, püüdes jäljendada tolleagseid artiste, kuid otsustasime, et mängime esmajoones siiski enda pealt,” ütles Saara Kadak, Grosnõi lavapartner. Kadak ja Grosnõi esitavad lavastustuses duetina näiteks kuulsa loo “Ära koo mu käpikuisse päikest”.

Lisaks lauludele on lavastuses ohtralt tantsulist liikumist, mille on lavale seadnud Oleg Titov, Ugala teatri liikumisjuht. “Näitlejatel on erinevad kehad, erinev info vastuvõtt, oleme teinud palju tööd, et luua väga ilus üldpilt,” selgitas Titov laval näha saavat.

Saara Kadaki arvates võiks etendus huvi pakkuda tänastele noortele oma meloodilise muusika poolest. Hardi Volmer loodab näha saalis aga ka kõiki neid, kes olid noored 1960ndatel. “Midagi ei ole teha, nooruspõlv on armas, ja alateadlikult või teadlikult sa ihaled seda uuesti kogeda,” ütles Volmer.

 

Estraad

 • “Uno bossa ehk Uno Loobi seitse elu”

Lavastaja: Hardi Volmer
Osades: Margus Grosnõi, Saara Kadak, Maarika Mesipuu, Marin Mägi-Efert, Tiina Mälberg jpt
Esietendus: 14.02 Rakvere Teatri suures saalis
Piletid: 15–17 eurot
www.rakvereteater.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  13. February 2014, 15:02
  Otsi:

  Ava täpsem otsing