Advokaat: nõude aegumist saab vältida

Kaire Uusen, Kristi Malmberg 15. veebruar 2014, 11:43

Isegi kui pooled on sõlminud kehtiva ja siduva kokkuleppe, võib selle täitmine olla võimatu. Vanu kokkuleppeid takistab täitmast nõude aegumine.

Millega täpsemalt on tegu ja kuidas seda vältida, kirjutab advokaadibüroo Vares & Partnerid vandeadvokaat Aleksander Vares ajakirja Raamatupidamise Praktik värskes numbris.

Tsiviilseadustiku üldosa seadus (TsÜS) defineerib aegumist kui tähtaega, mille möödudes tekib õigus keelduda oma kohustuse täitmisest. Seadus ei näe aegumiseks ette mingeid lisanõudeid peale tähtaja möödumise. Varese sõnul ei ole seadusandja teinud vahet, mis nõudega tegu on ja annab õiguse keelduda kohustuse täitmisest peaaegu alati. Kohtupraktika kohaselt peetakse aegumatuteks siiski näiteks mõnda tuvastusnõuet ja kaubamärgiomaniku õigustest tulenevaid nõudeid.

Tasub meeles pidada, et varem või hiljem aeguvad kõik nõuded ning iga nõudega tuleb tegeleda. Soovitatav on järgida rusikareeglit ja mitte jätta nõudeid tähelepanuta rohkem kui kolmeks aastaks. Võimaluse korral tuleb aga tegutseda kohe, sest viivitus võib olukorda halvendada ka muul moel kui ainult aegumise kaudu. Näiteks leppetrahvi nõue tuleb esitada mõistliku aja jooksul, mis on mõõdetav nädalates ja nõuab reageerimist juba mõne kuu jooksul.

Millistel juhtudel aegumine peatub ning millisel seisukohal on nõuete aegumisega seotud küsimustes Riigikohus, loe edasi ajakirjast Raamatupidamise Praktik. Tellijad saavad Aleksander Varese artiklit lugeda ka veebis: http://rp.aripaev.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    15. February 2014, 11:43
    Otsi:

    Ava täpsem otsing