Vesipruul tõi võlad ja tüli

15. veebruar 2014, 07:38

Õlireostuse puhastamiseks mõeldud looduslik pesuaine on ettevõtja ja leiutaja Andres Kleinbergi ajanud tülli oma äripartneritega.

Eelmise aasta aprillis tutvustas ärimees ja leiutaja Andres Kleinberg, endise nimega Andres Neeme, koos äripartneri Grader Service'iga Äripäevale uut leiutist, mis aitab looduslikul viisil õlireostust puhastada. Tutvustati plaane hakata tootma puhastusainet ja masinaid, millest on huvitatud Venemaa, Saksamaa ning ka Eesti ettevõte BLRT. Kleinberg kutsus toona oma leiutist hellitavalt vesipruuliks. Tänaseks on äripartnerid tülli pööranud ning ka ammused partnerid on valmis sõna võtma, et vesipruuli haldaja eest hoiatada.

Kleinbergi kunagine äripartner Indrek Luukas ütles, et ei pea meest üldse ärimeheks. Kleinberg suutis oma vesipruuliga A. Luukas OÜ-le tekitada enam kui 2 miljoni kroonise kahju. Puhastusvahendit ja taimehooldusvahendeid müüs ettevõte AnRol Petroleum Chemical Company OÜ alt, mille osanikud olid A. Luukas ja Kleinberi ettevõte Rijano OÜ. Lepingu järgi tuli A. Luukas OÜ-l maksta 5 miljonit krooni pesuaine müügi ainuõiguse eest. Sellest jõudis ettevõte aastate jooksul välja maksta üle 2 miljoni krooni, mingit kasu ta sellest aga saanud pole.

Kleinberg selgitas, et kahjuks Aadu Luukas suri ja tema poeg Indrek Luukas ei olnud jätkamisest huvitatud, mistõttu firma lõpetas pankrotiga ja tema ei saanud pesuaine ainuõiguse müügitehingu eest sentigi.

Luukas ütles, et sel lühikesel perioodil, kui tema Kleinbergiga kokku puutus, märkas ta, et Kleinbergil on kombeks jagada katteta lubadusi ja võlgu jääda nii koostööpartneritele kui tarnijatele. "Selle inimese suhtes on mul raske positiivseid sõnu leida," ütles Luukas.

Anroli pesuaine ainuõigus kuulub küll Indrek Luukasele, ent see ei takistanud Kleinbergil oma toodete tutvustamiseks ajakirjanikule näidata just Anroli toodete kataloogi.

Mõni aasta hiljem, kui Luukasega koostöö lõppes, lõi Kleinberg ärisuhted ettevõtja Mark Masloviga, kellega tahtis samuti sarnast pesuainet müüma hakata esialgu ühise ettevõtte OÜ Anrol Deluxe Companyga, hiljem muudeti nimi Anrole OÜks. Ajalehele Põhjarannik rääkis ettevõtte juhatuse liige Maslov  2007. aastal innukalt, et Kiviõlis avatud tehas hakkab tootma patenteeritud puhastusvahendit Anrol, aastaseks mahuks saab ligi 50 tonni.

"See on üks halvemaid ärikogemusi, mis mul olnud on," ütles Maslov nüüd. Tema sõnul on Kleinberg inimene, kellega on väga keeruline kokkuleppeid teha ja kompromissi leida on praktiliselt võimatu. "Ma ei ole ainuke, ega ka esimene, kellel sarnane kogemus on," lisas ta.

Maslovi sõnul on Kleinberg sama äri alustanud kolm-neli korda, samal viisil, aga erinevate inimestega. Maslov rääkis, et nii kui investor on talle raha usaldanud, hakkab mees manipuleerima.

Hiljuti sai samad vitsad kätte Grader Service, kes lõi Kleinbergiga ühisettevõtte BIO 100. Eelmisel aastal sai BIO 100 EASilt innovatsioonitoetuse 4000 eurot masina prototüübi ehitamiseks, mis suudaks pinnast õlireostusest puhastada.

Lepingu järgi pidi Grader Service maksma Kleinbergile iga kuu 1500 eurot töötasu ja investeerima prototüübi ehitusse ligi 30 000 eurot, lõpptulemuseks oodati töötavat mudelit. Kuue kuu pärast valmis saanud masin aga korralikult tööle ei hakanud.

BIO 100 juhatuse liige Karl Järvelaid rääkis, et Kleinberg soovis veel 400 000 euro suurust investeeringut, mida ettevõte polnud nõus maksma.

Kleinberg süüdistab nüüd Grader Service´it ja Järvelaidu tõsistest rikkumistes ja masina ärapeitmises.

Pesuaine, mida masin pidi kasutama, kannab nime Kaiex Gold.

Kleinberg ütles, et andis BIO 100-le õiguse pesuainet Kaiex Goldi toota ja müüa, ent jättis ka endale samad õigused. BIO 100ga sõlmitud lepingus on aga kirjas, et Kleinberg võib toodet müüa või valmistada oma ettevõttele Chemihouse OÜ, kui Chemihouse'i äritegevus ei konkureeri BIO 100ga. Praegu müüb Kleinberg aga Kaiex Goldi toodet ja ütleb, et ei konkureeri BIO 100ga mitte toote, vaid ehitatud masinaga. Kokkulepped on tema sõnul tehtud ligi saja kliendiga.

Kleinberg rõhutab, et hoopis Grader Service on talle tekitanud materiaalse kahju, tellinud oma nime all uuringud ja edastanud retsepti kolmandatele isikutele ilma Kleinbergi loata. "Mina olen neile edastanud litsentsi rikkumise nõude 100 000 eurot, aga Glikmani büroost helistas mulle Paul Keres ja ütles, et Grader Service on kõik õigesti teinud," ütles Kleinberg. Tema arvates on ka EASi antud toetus läinud vales suunas.

Kleinberg kutsus Äripäeva ajakirjaniku Klementi vanasse õmblusvabrikusse Tallinnas Akadeemia teel, et näidata loodud laborit ja tehast. Jagas lahkelt Anroli tehtud toote voldikuid ja näitas kätepesuvahendit. Rääkis innukalt, kuidas tema taimehooldusvahend ei meeldi raskemetallidele ja Colorado mardikatele. Tegemist on eestlastele tuntud rohelise seebiga, ent Kleinberg rõhutab, et roheline seep küll, ent teistsuguse tehnoloogiaga. "Lisan midagi niisugust juurde, mida teised ei lisa," märkis ta. Lisaks õlireostuse puhastusainele Kaiex Goldile on Kleinbergi müügiportfellis veel  Kaiexi-nimelisi tooteid, näiteks nõudepesuvahend ja kätepesuvahend.

Ka tutvustas Kleinberg värsket ettevõtet Moskva Slezam Ne Verit (Moska pisaraid ei usu - toim) OÜ, mis hakkab mehe sõnul Vene turistidele prantsuse parfüümi ja šampanjat tegema.

Maslov märkis, et kuna Kleinberg on pesuainet alati veidi muutnud, ei saa teda süüdistada pesuaine ainuõiguse müügis , kuna 2004. aastal patenteeritud aine on igal järgmisel korral veidi teistsugune.

Kes on leiutatud pesuaine tegelikud autorid?

Allikad viitasid, et Kleinbergi pesuaine algse versiooni on loonud keegi, kes sellest ise kasu saanud ei ole. Keemikule, kes Kleinbergiga pesuaine välja töötas, viitasid nii Indrek Luukas, Mark Maslov kui ka BIO 100 OÜ juhatuse liige Karl Järvelaid.

Tallinna Ülikooli hüdrobiloog Kai Künnis-Beres kommenteeris, et on Kaiex Goldi puhastusainet testinud. Aine töötab ning on Eestis kindlasti üks loodussõbralikumaid vahendeid reostuse puhastamiseks.

Puhastusainele on Kleinberg taotlenud alates 2004. aastast neli patenti. Enda sõnul on ta seda iga kord täiendanud.

Alustatud kriminaalmenetlus

Tallinna halduskohtu ja ringkonnakohtu pressiesindaja Anneli Vilu kinnitas, et riigiprokuratuuris on menetluses kriminaalasi, mille algataja on AS Grader Service.

Grader Service esindaja Ilo-Hanna Hõrrak advokaadibüroost Glikman, Alvin & Partnerid selgitas, et on esitanud prokuratuurile avalduse kriminaalmenetluse algatamiseks seoses Andres Kleinbergi ja Grader Service ASi vaheliste suhetega, mis said alguse pinnase puhastusaine projektiga.

"Minu hinnangul on Grader Service ASil tulenevalt A.Kleinbergi tegevusest tema vastu mitmeid tsiviilõiguslikke nõudeid. Nimetatud teod võivad lisaks täita ka kriminaalkorras karistatava teo koosseisu," kommenteeris Hõrrak.

KOMMENTAAR

Andres Kleinberg: "Olen selle idee autor ja tegelenud pesuainete väljatöötamisega 13 aastat.  Olen kasutanud paljude teadlaste abi. Olen otsinud koostööst huvitatud huvilisi. Kõik see kokku on aeganõudev protsess, kus kohe ei ole kiiret tulemust, mis omakorda tekitab ebakõla, umbusku ja lõppeb tavaliselt pahandustega. Minul ei ole vaja punastada, et ma selle projektiga olen tegelenud ja lõpuni truuks jäänud. Selle projekti käigus on vormistatud 4 patenti. Kaks on täielikult minu, kahe vormistamisel on olnud koostööd ja kaks on vormistamisel."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. February 2014, 14:29
Otsi:

Ava täpsem otsing