Vesipruul  toob võlad ja tüli

17. veebruar 2014, 00:00

Andres Kleinberg on korduva mustriga oma äripartnerid hätta jätnud, alustades ise sama loodusliku pesuainega veidi muudetud koostise ja uue patendiga.

Eelmise aasta aprillis tutvustas ärimees ja leiutaja Andres Kleinberg, endise nimega Andres Neeme, koos äripartneri Grader Service’iga Äripäevale uut leiutist, mis aitab looduslikul viisil õlireostust puhastada. Kleinberg kutsus toona oma leiutist hellitavalt vesipruuliks. Tutvustati plaane hakata tootma puhastusainet ja masinaid, millest on huvitatud Venemaa, Saksamaa ning ka Eesti ettevõte BLRT. Praeguseks on äripartnerid tülli pööranud ning ka eelmised partnerid on valmis sõna võtma, et vesipruuli haldaja eest hoiatada.

Kleinbergi kunagine äripartner Indrek Luukas ütles, et ei pea meest üldse ärimeheks. Kleinberg suutis oma vesipruuliga A. Luukas OÜ-le enam kui 2 miljoni kroonise kahju tekitada. Puhastusvahendit ja taimehooldusvahendeid müüs ettevõte AnRol Petroleum Chemical Company OÜ alt, mille osanikud olid A. Luukas ja Kleinberi ettevõte Rijano OÜ. Lepingu järgi tuli A. Luukas ­OÜ-l maksta 5 miljonit krooni pesuaine müügi ainuõiguse eest. Sellest jõudis ettevõte aastate jooksul välja maksta üle 2 miljoni krooni, mingit kasu ta sellest aga saanud pole.

Kleinberg selgitas, et kahjuks Aadu Luukas suri ja tema poeg Indrek Luukas ei olnud jätkamisest huvitatud, mistõttu firma lõpetas pankrotiga ja tema ei saanud pesuaine ainuõiguse müügitehingu eest sentigi.

Luukas ütles, et sel lühikesel perioodil, kui tema Kleinbergiga kokku puutus, märkas ta, et Kleinbergil on kombeks jagada katteta lubadusi ja võlgu jääda nii koostööpartneritele kui tarnijatele. “Selle inimese kohta on mul raske positiivseid sõnu leida,” ütles Luukas.

Omandisuhted sassi. Anroli pesuaine ainuõigus kuulub küll Indrek Luukasele, ent see ei takistanud Kleinbergil oma toodete tutvustamiseks ajakirjanikule näidata just Anroli toodete kataloogi.

Mõni aasta hiljem, kui Luukasega koostöö lõppes, lõi Kleinberg ärisuhted ettevõtja Mark Masloviga, kellega tahtis samuti sarnast pesuainet müüma hakata esialgu ühise ettevõtte OÜ Anrol Deluxe Companyga, hiljem muudeti nimi Anrole OÜks. Ajalehele Põhjarannik rääkis ettevõtte juhatuse liige Maslov  2007. aastal innukalt, et Kiviõlis avatud tehas hakkab tootma patenteeritud puhastusvahendit Anrol, aastaseks mahuks saab ligi 50 tonni.

“See on üks halvemaid ärikogemusi, mis mul olnud on,” ütles Maslov nüüd. Tema sõnul on Kleinberg inimene, kellega on väga keeruline kokkuleppeid teha ja kompromissi leida on praktiliselt võimatu. “Ma ei ole ainuke ega ka esimene, kellel sarnane kogemus on,” lisas ta.

Maslovi sõnul on Kleinberg sama äri alustanudkolm-neli korda, samal viisil, aga erinevate inimestega. Maslov rääkis, et nii kui investor on talle raha usaldanud, hakkab mees manipuleerima.

Skeem kordus. Hiljuti sai samad vitsad kätte Grader Service, kes lõi Kleinbergiga ühisettevõtte BIO 100. Eelmisel aastal sai BIO 100 EASilt innovatsioonitoetuse 4000 eurot masina prototüübi ehitamiseks, mis suudaks pinnast õlireostusest puhastada.

Lepingu järgi pidi Grader Service maksma Kleinbergile iga kuu 1500 eurot töötasu ja investeerima prototüübi ehitusse ligi 30 000 eurot, lõpptulemuseks oodati töötavat mudelit. Kuue kuu pärast valmis saanud masin aga korralikult tööle ei hakanud.

BIO 100 juhatuse liige Karl Järvelaid rääkis, et Kleinberg soovis veel 400 000 euro suurust investeeringut, mida ettevõte polnud nõus maksma. Kleinberg süüdistab nüüd Grader Service’it ja Järvelaidu tõsistest rikkumistes ja masina ärapeitmises.

Pesuaine, mida masin pidi kasutama, kannab nime Kaiex Gold.

Kleinberg rääkis, et andis BIO 100-le küll õiguse pesuainet Kaiex Goldi toota ja müüa, ent jättis ka endale samad õigused. BIO 100ga sõlmitud lepingus on aga kirjas, et Kleinberg võib toodet müüa või valmistada oma ettevõttele Chemihouse OÜ, kui Chemihouse’i äritegevus ei konkureeri BIO 100ga.

Praegu müüb Kleinberg Kaiex Goldi toodet ja ütleb, et ei konkureeri BIO 100ga mitte toote, vaid ehitatud masinaga. Kokkuleppeid on tema sõnul ligi saja kliendiga.

Kleinberg kinnitab, et hoopis Grader Service on talle tekitanud materiaalse kahju, tellinud oma nime all uuringud ja edastanud Kleinbergi loata retsepti kolmandatele isikutele. “Mina olen neile edastanud litsentsi rikkumise nõude 100 000 ­eurot, aga Glikmani büroost helistas mulle Paul Keres ja ütles, et Grader Service on kõik õigesti teinud,” ütles Kleinberg. Tema arvates on ka EASi antud toetus läinud vales suunas.

Kleinberg kutsus Äripäeva ajakirjaniku Klementi vanasse õmblusvabrikusse Tallinnas Akadeemia teel, et näidata loodud laborit ja tehast. Jagas lahkelt Anroli tehtud toote voldikuid ja näitas kätepesuvahendit. Rääkis innukalt, kuidas tema taimehooldusvahend ei meeldi raskemetallidele ja Colorado mardikatele.

Rohelise seebi uuestisünd. Tegemist on eestlastele tuntud rohelise seebiga, ent Kleinberg rõhutab, et roheline seep küll, ent teistsuguse tehnoloogiaga. “Lisan midagi niisugust juurde, mida teised ei lisa,” märkis ta. Lisaks õlireostuse puhastusainele Kaiex Goldile on Kleinbergi müügiportfellis veel  Kaiexi-nimelisi tooteid, näiteks nõudepesuvahend ja kätepesuvahend.

Ka tutvustas Kleinberg värsket ettevõtet Moskva Slezam Ne Verit (Moska pisaraid ei usu – toim) OÜ, mis hakkab mehe sõnul Vene turistidele prantsuse parfüümi ja šampanjat tegema.

Maslov märkis, et kuna Kleinberg on pesu­ainet alati veidi muutnud, ei saa teda süüdistada pesuaine ainuõiguse müügis, kuna 2004. aastal patenteeritud aine on igal järgmisel korral veidi teistsugune.

  • Kes on leiutatud pesuaine tegelikud autorid?

Allikad viitasid, et Kleinbergi pesuaine algse versiooni on loonud keegi, kes sellest ise kasu saanud ei ole. Keemikule, kes Kleinbergiga pesuaine välja töötas, viitasid nii Indrek Luukas, Mark Maslov kui ka BIO 100 OÜ juhatuse liige Karl Järvelaid.

Teadlane: Pesuaine töötab. Tallinna Ülikooli hüdrobiloog Kai Künnis-Beres kommenteeris, et on Kaiex Goldi puhastusainet testinud. Aine töötab ning on Eestis kindlasti üks loodussõbralikumaid vahendeid reostuse puhastamiseks.
Puhastusainele on Kleinberg taotlenud alates 2004. aastast neli patenti. Enda sõnul on ta seda iga kord täiendanud.

Alustatud kriminaalmenetlus. Tallinna halduskohtu ja ringkonnakohtu pressiesindaja Anneli Vilu kinnitas, et riigiprokuratuuris on menetluses kriminaalasi, mille algataja on AS Grader Service.
Grader Service esindaja Ilo-Hanna Hõrrak advokaadibüroost Glikman, Alvin & Partnerid selgitas, et on esitanud prokuratuurile kriminaalmenetluse algatamise avalduse seoses Andres Kleinbergi ja Grader Service ASi vaheliste suhetega, mis said alguse pinnase puhastusaine projektiga.

Nimekiri pikeneb. “Minu hinnangul on Grader Service ASil tulenevalt A.Kleinbergi tegevusest tema vastu mitmeid tsiviilõiguslikke nõudeid. Nimetatud teod võivad lisaks täita ka kriminaalkorras karistatava teo koosseisu,” kommenteeris Hõrrak.

 

Kommentaar

  • Projektile truu

Andres (Neeme) Kleinberg, ärimees ja leiutaja
Olen selle idee autor ja tegelenud pesuainete väljatöötamisega kolmteist aastat. 
Olen kasutanud paljude teadlaste abi. ­
Olen otsinud koostööst huvitatuid. Kõik see kokku on aeganõudev protsess, kus kohe ei ole kiiret tulemust, mis omakorda tekitab ebakõla, umbusku ja lõpeb tavaliselt pahandustega.
Minul ei ole vaja punastada, et ma selle projektiga olen tegelenud ja sellele lõpuni truuks jäänud.
Selle projekti käigus on vormistatud neli patenti. Kaks on täielikult minu, kahe vormistamisel on olnud koostööd ja kaks on vormistamisel.

 

Mis on mis

  • Andres (Neeme) Kleinbergiga seotud puhastusaine tootmise ettevõtted

2002–2005 AS Anrol Eesti

2004 Silverlight OÜ

2004–2013 OÜ AnRol Petroleum Chemical Company
Osanikud: OÜ A.Luukas ja ­Rijano OÜ

2004 ­Rijano OÜ
Omanik Jaanika (Neeme) Selber
Asutaja Andres Neeme

2006– 2010 Anrole OÜ
Osanikud: Inventus Chemicals OÜ (Mark Maslov), Fundcraft & Partners OÜ, ­Rijano OÜ

2011 Chemihouse OÜ
Osanik kuni 2013 oktoobrini Kleinbergi elukaaslane Kai Torim

2012 BIO 100 OÜ
Osanikud: Andres Kleinberg ja Grader Service

2013 Moskva Slezam Ne Verit OÜ
Osanik elukaaslane Kai Torim. Andres Kleinberg on juhatuse liige

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. February 2014, 17:39
Otsi:

Ava täpsem otsing