Kas Singapuri kasvav pankrottide arv ennustab kriisi?

Raido Neemre 17. veebruar 2014, 20:11

Murepilved Singapuri kasvavate kodulaenude üle on veelgi tõusnud peale seda, kui viimastest avaldatud andmetest selgus, et pankrotiavalduste tase on alates 2009. aastast tõusnud kõrgeimale tasemele.

Pankrotiavalduse arv kasvas 2013. aastal peaaegu 14%. Kuigi tegelik avalduste number on siiski üsna madal, jäädes 1992 juurde, on see siiski suurim number alates 2009. aastast, mis oli majanduskriisi kese.

„Võimalik, et kasvavad kulutused tekivad tõusnud rendihindadest ning tööjõukuludest ning neil on teatud mõju väga konkurentsitihedas piirkonnas,“ sõnas CIMB majandusanalüütik Song Seng Wun.

Jõuka Aasia rahva kodulaenude hulk on viimastel aastatel palju kasvanud tänud madalatele intressimääradele, mis on julgustanud inimesi laenu võtma. Valitsus on astunud omapoolseid vastusamme piiramaks laenude hulkasid, kuna madalad laenuintressid ei pruugi nii madalaks jääda.

Singapuri kodulaenu-sissetuleku suhe kasvas 2013. aastal 2,1 korda, selgub linn-riigi keskpanga detsembrikuisest aruandest. 

Traditsioonide muutumine võib samuti olla põhjuseks, miks pankrotiavalduste hulk on kasvanud. Traditsiooniliselt tähendaks pankroti väljakuulutamine Aasia peredele „näo kadumist“ ning seda välditaks iga hinna eest.

„Tänapäeval ei ole see enam nii tabu. Inimesi julgustatakse ettevõtjateks hakkama ning pankroti väljakuulutamine ei ole enam nii häbiväärne,“ lisas Wun. 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. February 2014, 20:11
Otsi:

Ava täpsem otsing