Mari Mets • 17. veebruar 2014 kell 13:56

Savisaar-Toomast: kulusid pole võimalik kokku lugeda

Kokkulepet europarlamendi saadikute kuluhüvitiste varjamiseks pole sõlmitud, nõunikud arutasid vaid omavahel, kuidas üldse oleks võimalik kokku lugeda sõidukulusid, sest piletihindu me enam tagantjärele ei tea, selgitas parlamendisaadik Vilja-Savisaar Toomast.

"See tundub mulle kiusu ajamine, sest me pole tõepoolest midagi varjanud ning me ei saagi midagi varjata. Sellist kokkulepet pole olnud, lihtsalt arutleti, kas nii konkreetse küsimuse peale reisikulude kohta on võimalik sellist infot üldse saada. Ka Euroopa Parlamendi raamatupidamine ei hakka konkreetselt ühe inimese kohta väljavõtet tegema. Europarlament ei tee seda mitte saadikute kaupa, vaid üldkokkuvõttena, kui palju on riigikuludeks välja makstud," ütles Savisaar-Toomast.

Tema sõnul on iga reisibüroost ostetud lennupilet ju erineva hinnaga, pole ühtset kohta, kust nende kohta tagantjärele infot saada. "Kogusumma kokku löömiseks peaksin ma hakkama oma reisibüroo kaudu tagantjärele pileteid küsima, aga ma ostan ka oma abikaasale ja lastele sealtkaudu pileteid. Nad peaksid näpuga järge ajama, millised piletid on mille jaoks. Siis me otsustasimegi, et vastame nii, et ühestki konkreetsest kohast pole võimalik saada täpset summat," sõnas ta.

"Leidsime, et anname siis maksimumsummad, mida meile võidakse maksta töösõitude eest. See oli ka meie ainus kokkulepe. Me oleme saatnud igal aastal selle küsimuse peale sama lingi, sest see pole salastatud teema, iga Eesti inimene võib minna europarlamendi koduleheküljele ning vaadata, millised on meie kuluhüvitised," selgitas ta saadikute kokkulepet.

Erinevalt Savisaar-Toomasti väitest, et kogukulusid pole võimalik kokku arvestada, edastasid nii parlamendisaadik Indrek Tarand kui Tunne Kelam ajakirjandusele oma kuluhüvitiste summad väga täpselt, sealhulgas ka kogu aasta reisikulud.

"Mina arvan, et Indrek Tarandi kulud ei vasta päriselt tõele. Vaadates reisikulusid, ei tundu see tõenäoline, need tunduvad liiga väiksed," spekuleeris Savisaar-Toomast.

Tema sõnul makstakse europarlamendi liikmeile kinni kord nädalas keskmise äriklassi piletiga edasi-tagasi sõit, kuid ka selle jaoks on ka limiit olemas. "Kui me sõidame näiteks Lufthansaga Strasbourgi, siis selle sõidu hind ei tule limiidist välja ning ülejäänu jääb meie enda kuludesse. Parlament maksab kuu aega hiljem kinni vaid maksimaalse lubatud summa," selgitas ta.

"Päevarahad makstakse välja ka vaid siis, kui me oleme allkirjaga tõestanud, et oleme kohal. Mis siin salata, mõnel korral olen ma ka unustanud allkirja anda ning selle eest mulle raha makstud ei ole. Kuidas me nüüd tagantjärele loendame neid kõiki päevi ja tõestame, kas me ikka olime kohal või mitte," selgitas Savisaar-Toomast, miks jääb võlgu vastuse täpse hüvitatud summa osas.

Hetkel kuum