Arenev Aasia möödub rikkuselt USAst

20. veebruar 2014, 00:00

Kuigi Aasias elavad ühed maailma vaeseimad inimesed, on sealne piirkond aastaks 2015 möödumas rikkuselt Ameerika Ühendriikidest. Vähemalt nii väidavad Briti panga HSBC analüütikud.

Vaatamata sellele, et mõni Aasia piirkond on väga vaene, on jõukuse kasv nende piirkondades olnud HSBC andmetel tohutu. Aasia, mis hõlmab endast ka Jaapanit, on alates 2001. aastast kolmekordistanud oma jõukuse 80 triljoni dollarini.

“Eeldades, et praegune trend jätkub, möödub arenev Aasia Ameerika Ühendriikidest 2015. aastaks. Kui Hiinat mitte arvestada, kulub ülejäänud regioonil ainult 10 aastat, et ületada USA finantsjõukuse tase,” ütles HSBC Aasia uuringute juht Frederic Neumann.

Pank arvutas finantsjõukust näiteks liites kokku riikide võlakirjade ja aktsiaturgude väärtuse ja lahutades nendest välisinvesteeringud. Tegemist oli keerulise ülesandega, kuna olulist informatsiooni oli raske hankida.

Jaapan suur langeja. Kuigi Jaapan on Aasia rikkaim riik, on Hiina rikkus kiiresti kasvamas. 2010. aastal möödus Hiina majandus Jaapanist, saades USA järel suuruselt teiseks majanduseks maailmas. Samas prognoosib HSBC finantsjõukuse järgi, et Hiina möödub Jaapanist juba sel aastal.

Jaapan, mille finantsjõukus oli 1980. aastatel  suurem kui Ameerika Ühendriikidel, nägi 2012. aastal enda osa kogu Aasia finantsjõukusest vähenemas 63 protsendilt 39 protsendile.

HSBC majandusanalüütikute sõnul oli selle põhjuseks jeeni kiire odavnemine teiste valuutade suhtes.

Kui Aasia tahab finantsjõukuselt USAst mööduda, peavad praegused trendid maailma majanduses jätkuma. “Edasine tee on ebakindel ja eks näis, kas sealne piirkond suudab navigeerida ilma suurte majanduslike õnnetusteta. Me usume, et see on võimalik,” ütles Neumann. “Kui praegused majanduse kasvumäärad peavad, on areneval Aasial järgmisel aastal rohkem ­finantsvara kui Ameerika Ühendriikidel. Luksuskaupade poode on sinna kerkinud igale poole,” kinnitas Neumann.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    19. February 2014, 19:17
    Otsi:

    Ava täpsem otsing