Kaitsja: kahju suurus pole teada

20. veebruar 2014, 00:00

Bakuu-afääri süüdistatava Erki Piirsalu kaitsja Aadu Luberg ütles eile Harju maakohtus peetud kaitsekõnes, et investorite tsiviilhagi kohtualuste vastu tuleks jätta läbi vaatamata, kuna kahju suurus pole teada.

Luberg ütles suulistele allikatele tuginedes, et lähipäevil peaks investorite poolt Seaside Residence Baku (SRB) pankrotivarana omandatud Aserbaidžaani ettevõtte Delta Land LLC omandusse vormistatama nn asendusmaad, milleks tehti kulutusi emissiooniga kogutud rahast.

Lubergi sõnul pole eeltoodu valguses teada, kui suureks investorite kahju kujuneb, ja ta tegi kohtule ettepaneku jätta investorite üle 12 miljoni euro ulatuv tsiviilhagi läbi vaatamata, olenemata kohtuotsusest kriminaalasjas.

Üks Bakuu-projekti suuremaid investoreid Hans H. Luik ütles Lubergi väite kohta, et SRB võlakirjade ostjatel oli ainus võimalus midagi saada SRB pankrotiprotsess. Pankrotipesast laekus Luige sõnul 139 000 eurot, mis jaotati investoritele. “Kui kohus süüalustelt midagi peaks välja mõistma, on see ainus, mis võiksime oma 12,5 miljoni eurose investeeringu kompenseerimiseks veel saada,” märkis Luik.

Ta lisas, et kohus on peatanud emissiooni korraldaja Gild Financial Advisory Servicesi (praeguse nimega GFAS) likvideerimise, kus on vist mingid väikesed varad veel.

Piirsalu kaitsja Luberg ei pidanud kohtus eluliselt usutavaks, et Bakuu-afäär oli algusest peale petukaup (nii arvas oma ütlustes näiteks projekti suurinvestori Marcel Vichmanni esindaja Henn Ruubel), sest Aserbaidžaanis palgati inimesi, aeti asju, kulutati raha, sinna viidi investoreid maid vaatama jne.

Advokaat: uurimine oli puudulik. Süüdistatava Tõnis Haaveli kaitsja Jüri Leppik ütles eile kohtus, et kohtueelne uurimine viidi läbi puudulikult. Süüdistuse versioon on tema hinnangul üles ehitatud ühe süüdistatava (Erki Piirsalu) loodud ettekujutusele ja uurimine on piirdunud tema valikuliselt esitatud tõenditega.

Leppik heitis oma kaitsekõnes projekti suurinvestoritele Marcel Vichmannile ja Hans H. Luigele ette, et nad ei algatanud rikkumismenetlust, kui selleks oli õige aeg. “Lugupeetud suurinvestorid, mida te tegite 2007. aasta augustis või oktoobris? Või 2008. aasta alguses, kui oli selge, et planeeritud maad osta ei saa? Keegi ei teinud mitte midagi,” rääkis Lepik eile kohtus. Ta tõi välja, et ka 2010. aasta suvel emitendi Seaside Residence Baku esindaja Aivo Kuldmäe esitatud pankrotiavalduse peale ei kutsunud investorid esile rikkumismenetlust, vaid eelistasid emitendi pankrotti.

Riigiprokurör Steven-Hristo Evestus tegi eelmisel nädalal ettepaneku süüdistatavatelt kogu investoritele tekitatud kahju välja mõista.

 

 Tasub teada

 • Keda süüdistatakse

Bakuu-afääris süüdistuse saanud

Investeerimiskelmus: Erki Piirsalu
Kelmusele kaasaaitamine: Tõnis Haavel, Harles Liiv, Šarunas Skyrius
Samuti on süüdistus esitatud aktsiaseltsile Gild Financial Advisory Services

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  19. February 2014, 18:59
  Otsi:

  Ava täpsem otsing