Tšiili meelitab 30 000 euroga Eesti idufirmasid

20. veebruar 2014, 00:00

Mitu Eesti idufirmat on kasutanud võimalust minna kasvama Tšiilisse, kuhu riik neid 29 000eurose rahasüstiga meelitab.

Tšiili valitsuse programm Startup Chile peaks endisest kaevandusriigist tegema juhtiva innovatsioonikeskuse Lõuna-Ameerikas, selgitas Start­up Chile pressiesindaja Maitetxu Larraechea. Iga kolme kuu tagant oodatakse programmis osalema sada uut ettevõtet, kellele antakse pooleaastaseks kohalviibimiseks ja oma toote arendamiseks 29 000 eurot.

Kuigi enamasti tähendab rahasüst idufirmasse investorile ka osalust ettevõttes, siis siinkohal seda ei eeldata. Kuid tiimidelt oodatakse panust kohalikku ellu – koolituste ja töötubade korraldamist ning suhtlemist kohalike ettevõtetega. Sel moel otsis mullu juulist tänavu veebruarini Tšiilist kasvu ka ettevõtetele spordikulude haldamise platvormi välja töötav SportID, mille teenuseid kasutab 70 firmat. Äripäev kirjutas idufirma arendusest kui tarkvarast, mis teeb elu lihtsamaks.

Eesti idufirma: valutu investeering. “Startup Chile on ideaalne inkubaator neile, kelle äri võimaldab kogu tiimiga tulla siia,” arvas ettevõtte juht ­Marti Soosaar. “Saad suhteliselt valutult 40 000 dollarit arenduseks raha ega pea isegi väikest osalust oma ettevõttest loovutama. Samuti on siit suhteliselt kivi­viske kaugusel Ladina-Ameerika suurimad turud. Paaritunnise lennureisi kaugusel on Brasiilia suurimad linnad, Buenos Airesesse saab ka bussi või rendiautoga.”

SportID jõudis Tšiilisse pärast Eestis kiirendi Startup Wise Guys läbimist. Soosaare sõnul kasvas klientide arv iga nädalaga, kuid piisavat rahavoogu toote jätkusuutlikuks arendamiseks see veel ei taganud. Lisaks on sealne turg mitu korda suurem siinsest, näiteks pealinnas Santiagos elab seitse miljonit elanikku. Soosaare sõnul otsis ettevõte kohapeal äripartnereid, mitte kliente, ning koos plaanitakse SportID ka Tšiilis käivitada.

Korraldaja: ootame palju. Startup Chile programmi tegevjuhi Horacio Melo sõnul on nende ootused meeskondadele suured. “Ootame, et nad suhtleksid võimalikult palju kohalike ettevõtetega. Kuna raha on Tšiili maksumaksjate oma, siis kahtlemata on vajalik korralik aruandlus, kuid püüame seda siiski nõuda mõistlikkuse piirides ja arvestada, et tiimidel on vaja aega, et oma toodet arendada,” ütles Melo.

SportID Tšiili tiimi liider, arendusjuht Miina Sikk ütles, et erinevalt ettevõtte senisest kiirendikogemusest – Startup Wise Guys Eestis – oli programm Ladina-Ameerikas n-ö hõredam. Kui Eestis tegutseti mentoritega toote, äriplaani, turgude planeerimise ja ärialase enesetäiendamisega, siis Tšiili kiirendis kulus aeg tootearendusele. “Meie tiimile oli hea, et me need inkubaatorid just selles järjekorras läbisime, mitte vastupidi,” lisas ta.

 

Mis on mis

  • Startup Chile

Idufirmade kiirendi, mis käivitus 2010. aastal.
Rahastab Tšiili valitsus
Annab idufirmale 40 000 dollarit ehk ca 30 000 eurot, et firma oma toote- ja teenusearenduse ­Tšiilisse koliks.
Osalust ettevõttes vastu ei pea andma, kuid firmad peavad panustama kohalikku ellu ning looma kontakte sealsete ettevõtjatega.
Eesmärk on muuta Tšiili Ladina-Ameerika ­innovatsiooni- ja ettevõtluskeskuseks.
Eestist on kiirendis osalenud vähemalt kaks ettevõtet.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. February 2014, 19:01

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing