Puhkepäev. Helena Tulve kammerooper taas laval

21. veebruar 2014, 00:00

Kümme aastat pärast esietendust on Helena Tulve kammer­ooper “It Is Getting So Dark” taas laval. Paar päeva enne vabariigi aastapäeva saab etendusi näha Kadrioru lossis.

“It Is Getting So Dark” on tekstikeskne lavateos, mis põhineb Jaapani naiskirjaniku Sei Shonagoni (966–1017/1025) “Padjaraamatul”.

Tegu on Shonagoni ühe kuulsama tekstiga, mis kätkeb endas jaapani õukonnadaami tundeküllaseid tähelepanekuid ümbritseva suhtes.

Tulve hinnangul on väga tähelepanuväärne, et nõnda kõnekas tekst kirjutati üle 1000 aasta tagasi. “Tundub, et maailm ja inimesed ei ole selle ajaga kuigi palju muutunud,” nentis Tulve.

Minimalistlik ooper. Kammerooperi tellis Tulvelt kümmekond aastat tagasi Eesti Filharmoonia Kammerkoor eesotsas toonase peadirigendi, tunnustatud inglise muusiku Paul Hillieriga.

Et teost esitati samal kontserdil Benjamin Britteni kammerooperiga “Koovitaja jõgi” (“Curlew River”), valis Tulve oma teosele sarnase pillikoosseisu: flööt, metsasarv, vioola, harf, kontrabass ja löökpillid. Värvikuse nimel lisas Tulve seadesse ka häälestatud veiniklaasid ja kellukesed, millega lauljad musitseerivad.

Aastal 2004 lavastas “It Is Getting So Darki” Anu Lamp, kes asendas lavalise tegevuse videoinstallatsioonidega. Seekord tuuakse lavastaja Reeda Kreeni juhtimisel publiku ette minimalistlik lahendus, mis lähtub otseselt tekstist ja selle sisemisest tunnetusest.

Tulve hinnangul on Kreeni valitud lihtsate sümbolite ja abstraktse liikumisega lähenemine väga kohane.

Meditatiivne muusika. Kultuuriajakirjas Teater.Muusika.Kino Tulve kammerooperit arvustanud Liina Vainikka-Fjuki sõnutsi mõjus etendus (aastal 2004) “kogemusena meelte avanemisest, mis meenutab une ja ärkveloleku vahelist seisundit”. Tulve muusika oli Fjuki hinnangul seejuures “tabamatu nagu värske õhk – puhas ja rikas”. Eesti ooperimaastikul on “It Is Getting So Dark” üks esimesi uuenduslikke kammeroopereid.

Helena Tulve (1972) muusikat iseloomustavad üldiselt metafüüsilised alltekstid, sidusus, meelelisus ja meditatiivsus, tema helikeelt on mõjutanud gregooriuse laul, idamaised kultuurid ja euroopa avangardmuusika.

Tulve on kirjutanud kammer- ja orkestrimuusikat, teoseid instrumentaal- ja vokaalsolistile ning koorile. Kõnealune ooper on Tulve ainus lavamuusikateos.

 

Kammerooper

 • Helena Tulve “It Is Getting So Dark”

21.02 kl 19, 22.02 kl 18 ja 21 Tallinnas Kadrioru lossis
Lavastaja: Reeda Kreen
Piletid: 15–22 eurot, sülelapsed (kuni 6-aastased k.a) tasuta
www.piletilevi.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  20. February 2014, 18:18
  Otsi:

  Ava täpsem otsing