Puhkepäev. Võitlus bürokraatiaga

21. veebruar 2014, 00:00

Hiliskeskaja feodalismist ning bürokraatiast jutustav film “Michael Kohlhaas” näitab ilmekalt, kuidas kangekaelne mees, kes ei saa aru oma positsioonist ning ülesannetest ühiskonnas, toob kahju nii endale kui ka teistele enda ümber.

Tegu on Prantsuse-Saksa koostöös valminud mängufilmiga, mille režissöör on Arnaud des Palli?res. Linateos baseerub Heinrich von Kleisti samanimelisel romaanil, mis on omakorda tehtud Hans Kohl­haasi eluloo põhjal.

Eepiline draama jutustab loo Michaeli- (Mads Mikkelsen) nimelisest mehest 16. sajandi Prantsusmaal ning tema äpardunud võitlusest bürokraatliku süsteemi vastu. Michael on nimelt hobusekasvataja, kelle hobused röövitakse ja sandistatakse ning kelle sulase vastu kasutatakse jõhkrat vägivalda.

Lammas rebaste seas. Õiguse jaluleseadmiseks pöördub ta mitmeid kordi kohtu poole, ent kuna ühe kuriteo toimepanija on seotud kuningaperega, siis sealt ta abi ei saa. Liigse teema torkimise eest mõrvatakse hoopis ta naine. Seepeale otsustab mees omakohtu kasuks.

Filmi lõpuks seatakse siiski õiglus jalule – kuninganna otsusega tagastatakse mehele ta terveks ravitud hobused ja makstakse valuraha sulase peal toime pandud kuritöö eest. Mees ise aga saadetakse mässude eest tapalavale.

See on tüüpiline lugu sellest, kuidas üks lammas üritab tervet karja rebaseid üle kavaldada. Ta peab maha mõttetu võitluse, kaotab ning enese rumalusega viib hävingusse ka teised.

Kohlhaas nimelt ei lepi kunagi kaotusega ja seisab põhimõtte eest õiglus jalule seada. Tema püüded ei muuda aga ühiskondlikku korda. Mehele jäetakse illusioon võidust, kuid kõik läheb tegelikult samaviisi edasi ning viimane sõna jääb siniverelistele.

Kehv teostus. Kuna jutustus on juba kulunud klassika ning ettekantud ühegi originaalse lisanduseta, siis võiks seda lausa igavaks nimetada. Miinuseks on ka selle veniv esitus ning kehvalt teostatud lahingukaadrid.

Filmi kulminatsiooniks on valitud lõpustseen, milles Michael hukatakse. Pinget püütakse üles kruvida lähivõttega surmasaadetu näoilmest, millest tasapisi kaob võitlusvaim ja viha, asemele tuleb aga suur hirm. Kahjuks ka see ebaõnnestub.

Ainsaks plussiks, lisaks Mikkelseni sümpaatsele rolliesitusele, on looduskaadrid. Maastik on võluv ja metsik nagu mõnel romantistlikul maastikumaalil võib näha.

 

Hinnang

 • “Michael Kohlhaas”

Hinnang: 3

Režissöör: Arnaud des Palli?res
Osades: Mads Mikkelsen, Mélusine Mayance, Delphine Chuillot jt
Kinos Sõprus alates 06.02

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  20. February 2014, 18:14
  Otsi:

  Ava täpsem otsing