Potisepp: Ligi ohustab Eesti toidutööstust

Indrek Kald 21. veebruar 2014, 14:57

 Jürgen Ligi soov kärpida maaelu arendamiseks lubatud toetusi seab ohtu toidusektori järgmise seitsme aasta konkurentsivõimekuse, ütles toiduliidu juhataja Sirje Potisepp.

"Mõistan, et segaduse toetuse suuruse üle on tinginud Euroopa nõukogu detsembris jõustunud otsus, mis võimaldab riikidel vähendada omaosaluse nõuet 25%-lt 15%ni. Aga Euroopa Liidult saadav summa enam ei muutu, mis tähendab, et rahandusministri viidatav "ülejääk" on tegelikult toidutööstuse "puudujääk"," selgitas ta.

Esialgse rahastamiskava järgi oli toidutööstuse investeeringuteks planeeritud 75 miljonit eurot kogu arengukava mahust.

Potisepa sõnul ei tohi me  panna ettevõtteid olukorda, kus Eesti tööstuste areng jääb maha teiste riikide töötlejatest ning seab ohtu meie firmade konkurentsivõime nii sise- kui ka rahvusvahelistel turgudel.

"Meie turg on avatud maailma töötlejatele. Samas peame eksporditurgudel konkureerima võrdselt riikidega, kus panustatakse tööstuste konkurentsivõime tõstmiseks oluliselt rohkem kui Eesti 15%-line omafinantseering," selgitas ta.

Erialaliidu andmeil planeerib Läti riigipoolseks finantseerimismääraks 32%, vanemad ELi riigid pea 50%. "Praeguses olukorras, kus Euroopa Liidu summa on juba kinnitatud, on Eesti-poolse toe vähendamine tootjate ja tööstuste petmine. Seega toetame põllumajandusministeeriumi kava finantseerida maaelu arengukava 25%se omaosalusega," kinnitas Potisepp.

Eesti Toiduainetööstuse Liit on toidutööstuste katusorganisatsioon, kelle liikmeteks on ettevõtted, kes annavad üle 85% kogu toidusektori käibest, ligikaudu 10% riigi ekspordist ning 85% kogu toidusektori käibemaksust.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. February 2014, 09:43
    Otsi:

    Ava täpsem otsing