Hiigeltehing austraallastega küsimärgi all

25. veebruar 2014, 00:00

Eesti ettevõte Synergy International OÜ, mis sõlmis mullu novembris hiigeltehingu Austraalia firmaga Ceramic Fuel Cells, viivitab osamaksete tasumisega.

“Otsustasime lõpetada koostöö, sest Eesti hulgimüüja ei ole suutnud juba teiseks maksetähtajaks tellitud BlueGeni kütuseelementide osamakset tasuda,” teatas Ceramic Fuel Cells börsile.

Novembris kirjutas Äripäev, et Eesti ettevõte Synergy International ostis Austraalia kahjumis börsifirmalt Ceramic Fuel Cells 20 miljoni euro eest kütuse­elemente. Eesti firma tellimusele reageeris aktsia 28. novembril 47% ühepäevase hinnatõusuga.

Toona teatas Synergy International, et tellib 1000 BlueGeni kütuseelementi, millest pool jõuab Eestisse 2014. aastal ja ülejäänu 2015. aastal. Esimese partii saamiseks tuli Synergyl teha 500 kütteelemendi eest ettemaks.

Esialgselt tuli Synergyl tasuda esimene osa 2013. aasta lõpus, ent veel tänavu 19. veebruariks polnud osamakse Ceramic Fuel Cellsini jõudnud, mistõttu teatas Austraalia firma, et Synergy on lepingut rikkunud.

Asi on investori taga. Synergy Internationali osaniku, Tameo Grupp OÜ üks omanikke Urmas Tsirel kommenteeris, et osamakset Ceramic Fuel Cellsile pole tehtud, kuna Synergy Internationali investor, kes on valmis investeerima nimetatud projekti, on ootepositsioonil. Tsirel rõhutas, et läbirääkimised käivad pidevalt, ent siiani on veel punkte, kus pole konsensuseni jõutud.

“Tehingust ei loobuta. Oleme aktiivselt tegutsenud eeskätt Skandinaavia ja Venemaa potensiaalsete partneritega ning perspektiivid on paljulubavad. Meie hinnangul ei ole koostöö ja tehing ebaõnnestunud, küll aga veninud,” teatas Tsirel.

Austraalia ettevõte teatas, et jätkab Eesti ettevõttega suhtlust, kuna on ebaselge, miks ettemaksu nõuet ei ole täidetud. Ceramic Fuel Cellsi juhtkonna arvates on vähetõenäoline, et ettemaks lähitulevikus saabub.

Austraallased otsivad uut partnerit. Börsiettevõte teatas, et otsib uut koostööpartnerit, kes suudaks äritegevuse jätkumist kindlustada. Seni oli Austraalia ettevõtte põhipartner Synergy International.

Mullu märkis Synergy osanik Urmas Tsirel, et plaanid on suured ning kütuseelemente oleks hakatud müüma Eestis, Lätis, Leedus, Soomes, Rootsis ja Norras.

“Seadmete perspektiivi poolest on see alles esimene samm tegutsemiseks, plaanid on oluliselt suuremad,” märkis Tsirel detsembris.

Tsirelit ei pannud eelmise aasta lõpus muretsema ka see, et ligi 260 miljoni Austraalia dollari suurune tehing sõlmiti kahjumis ettevõttega.

Novembris nimetas Ceramic Fuel Cells Eesti firma lepinguliselt oma ainuõiguslikuks turustamispartneriks Baltimaades ja Skandinaavias. Seadmete hulgimüügiga pidi hakkama tegelema Synergy Internationali osanik ja partner Tameo Grupp.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. February 2014, 20:07
    Otsi:

    Ava täpsem otsing