N-Terminali omanike tüli on viinud tütarfirmade müügini

25. veebruar 2014, 00:00

Kütusefirma N-Terminal Grupp, mille omanikud Anatoli Kanajev ja Endel Siff aastaid tagasi tülli pöörasid, müüb enampakkumisel tütarettevõtteid NT Logistika ja N-Terminaal Hulgi.

Anatoli Kanajevi ja teiste N-Terminali väikeaktsionäride esindaja, vandeadvokaat Jaanus Mody sõnul tähendab ettevõtte tütarfirmade müükipanek, et Endel Siff on N-Terminali tühjakskantimisega jõudnud lõpusirgele. “Kantimine algas N-Terminalist kümneid miljoneid eurosid väärt Milstrandi osaluse väljatõstmisega,” selgitas Mody. “Suuromaniku määratud juhtkond teeb nüüd kõik selleks, et N-Terminal lõplikult maha matta, võõrandab viimsedki riismed,” selgitas advokaadibüroo Borenius partner.

Ta lisas, et Siff üritab küll oma tegevust varjata Kaido Ehasoo (N-Terminal Grupi suuromanik  – toim) taha, kuid see peitmine on ilmne nii neile kui ka vähemalt passiivselt Siffi tegevust toetanud kaasaktsionär Aleksander Denisofile (ka Denisoff nimetab Endel Siffi tänases kommentaaris suuromanikuks – toim).

“Ka kohus on tänaseks jõustunud lahendiga tuvastanud, et Endel Siffi osaluse paberil võõrandamine oli fiktiivne – et Siff säilitas kontrolli seltsi üle,” sõnas Mody.

Modyl on kahju, et uurimisorganid ja kohus on vähemalt seni olnud suhteliselt võimetud sellise tegevuse suhtes. “Võib isegi tõdeda, et Eesti ettevõtluskeskkond on tegelikkuses nii nõrk, et igal Eesti ettevõtte suuraktsionäril on vaba voli kogu seltsi vara tasuta endale tõsta,” märkis Mody.

Kanajev ei kommenteeri. N-Terminali aktsionär Anatoli Kanajev ei tahtnud sel teemal kommentaare jagada. Kanajevi sõnul ei tegele ta N-Terminaliga alates 2009. aastast.

N-Terminal Grupi väikeaktsionäri Aleksander Denisoffi sõnul tehti otsus müüa kaks tütarettevõtet viimasel aktsionäride koosolekul ning selle tegi kaasosanik, transiidiärimees Endel Siff.

“Otsus tehti, aga mis seal täpselt toimub, mina ei tea,” märkis Denisoff, lisades, et tema sel koosolekul ei viibinud.

Denisoffi sõnul on ta selles ettevõttes passiivne aktsionär, sest suuraktsionär võtab kõik otsused ise vastu. Küsimusele, kas jutt käib Endel Siffist, vastas Denisoff jaatavalt. “Kõik ülejäänud aktsionärid on passiivsed aktsionärid,” tõdes ta.

Väikeaktsionär osta ei soovi. Väikeaktsionär usub, et tütarettevõtete müük õnnestub, sest need on plussis ning võlgu pole. “Võib-olla juriidilised küsimused teevad müüki raskemaks,” sõnas Denisoff. Ta ise müüdavaid ettevõtteid osta ei soovi. “Mina ega keegi teine ei saa seda müüki kuidagi mõjutada. Kõik küsimused on Endel Siffile,” lausus Denisoff.

N-Terminal Grupi omanikud on Anatoli Kanajev, Küprosel registreeritud Vatchem Cyprus Limited, transiidiärimeest Endel Siffi esindav advokaat Kaido Ehasoo ja Mirale Grupp OÜ, mille suuromanik on Aleksander Denisoff.

Ostja ei pea soovima osta mõlema müüdava äriühingu aktsiaid ühiselt, st võib osta ka üksnes ASi NT Logistika või ASi N-Terminaal Hulgi eraldi. Samas peab huviline ostma tervikvara ehk 100% aktsiatest. Ettepanek tuleb esitada avalikul kirjalikul enampakkumisel hiljemalt 14. märtsiks.

Kaido Ehasoolt ei õnnestunud kommentaari saada.

  • Endel Siff: mina neid ettevõtteid ei müü

Transiidiärimees Endel Siffi sõnul ei ole ta N- Grupi tütarfirmade müügiga kuidagi seotud.
Siff müüs 2012. aastal oma 54% osaluse N-Terminalis advokaat Kaido Ehasoole, kuid väikeaktsionär Aleksander Denisoffi sõnul langetab ettevõttes otsuseid jätkuvalt Siff.

Reedene Äripäev avaldas kuulutuse, et N-Terminal Grupp müüb ettevõtteid NT Logistika AS ja N-Terminal Hulgi AS. Miks te müüte neid? Esiteks, ma ei loe Äripäeva. Teiseks, mina neid ei müü. Mul ei ole pistmist N-Terminali Grupiga. Seega mina ei müü midagi.

Olete seda väitnud juba aastaid, aga väikeaktsionärid ütlevad, et just Teie olete isik, kes on nende ettevõtete müügi taga. Väikeaktsionärid rääkigu, mis tahavad, ja tehku, mis tahavad. Väikeaktsionärid keerasid normaalse firma tegelikult kihva ja minul on ebameeldiv seda meelde tuletada.

Kes neid ettevõtteid siis müüb? Mina ei müü, vaadake kuulutuse pealt, kes müüb. Minul ei ole nende firmadega mingit pistmist. Neid firmasid müüb omanik. Kui midagi pole muutunud firmas ajast, kui minul oli sellega pistmist, siis oli nende firmade omanikuks N-Terminal Grupp. Kes konkreetselt müüb, mina ei tea. Minu poole keegi ei pöördu, minuga keegi ei konsulteeri ja mind see ei huvita ka. Mina seal kolka ääres vanas solgis istuda kindlasti ei taha.

Kaido Ehasoo (N-Terminal Grupi suuromanik – toim) on endiselt Teie advokaat? Ta ei ole kunagi minu advokaat olnud.

Talle Te viimati müüsite oma osaluse N-Terminalis? Miks te esitate lolle küsimusi? Mul saavad maneerid…

Aga talle Te ju müüsite? Miks Te talle müüsite? Jah, müüsin. Mis plaanid tal sellega olid, kas edasi põrgatada kusagil, seda teab tema paremini.

Seega, ma saan aru, et Teid üldse ei huvita, mis ettevõttes toimub ning… Mina olen oma seisukohal. Minul on teised asjad.

6. märtsil on kohtuistung, kus väikeaktsionärid on esitanud Teie vastu hagi kahju hüvitamiseks. Minu vastu on palju hagisid esitatud. Kanajev kutsus Aadu Luukase, kes viskas kõik aktsiad ära. Siis ta kottis Volohhonskit (DBT juht Vladimir Volohhonski – toim.). Nüüd võttis minu ette, see pakub talle rahuldust. Seda kõike selleks, et ma aktsiad ära viskaks, ära annaks.

Kui Te ei ole selle ettevõttega seotud, aga Teilt nõutakse kahju hüvitamist, siis mis seal taga on? Eesti seadus on väga lihtne. Maksa 10 000 eurot ja küsi miljard kompensatsiooni, siis pääsed ainult advokaadikuludega.

Öelge palun, kas nimi Eduard Sif (N-Terminali Grupp nõukogu liige – toim) ütleb Teile midagi? Ütleb küll.

Kes ta on Teile? Uurige välja, midagi üle mõistuse käivat siin ei ole.

Kas Eduard Sif on Teie sugulane? Uurige välja. Kui te vaatate neid nimesid, siis nõukogu võib kuidagi minuga seotud olla. Selleks on omad põhjused, miks see nii on.

Seega olete seal taga? Ei ole. Lõpetage see asi… Kui ma müün aktsiaid ja ei ole kogu raha kätte saanud, siis ostjaga saavad olla mul erikokkulepped.

Mis kokkulepped Teil ostjaga olid? Edasi valage oma solki nii palju, kui tahate. Natukene mõelge, kui teil on käsk solki valada, siis on see teie töö.

 

Taust

  • Siff on oma osaluse müünud kaks korda

2009. aastal kirjutas Äripäev, et kunagised äripartnerid Endel Siff ja Anatoli Kanajev on nii suures tülis, et Siff otsustas kaasaktsionäride selja taga oma osaluse N-Terminalis venelastele müüa. Siff rääkis 2012. aastal, et tehingu nurjas väikeaktsionäride jonn. Seetõttu ostis Siff 2011. aastal osaluse tagasi.
2012. aastal müüs Siff oma 54% osaluse Kaido Ehasoo advokaadibüroole, kes omakorda esindas klienti. Kuigi Siff on korduvalt öelnud, et ettevõttega ta enam seotud pole, pole Siff Äripäeva andemeil firma juhtohje kunagi käest andnud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. February 2014, 20:05

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing