Buffett soovitab hinna pärast mitte tõmmelda

26. veebruar 2014, 00:00

Berkshire Hathaway juht Warren Buffett soovitas investoritel mitte tõmmelda iga hinnamuutuse peale, vaid suhtuda aktsiatesse nagu põllumaasse või oma eluasemesse, mis on pikaajaline investeering, vahendas Bloomberg.

Investorid peaks oma aktsiapositsioonidesse suhtuma nagu kinnisvaraostudesse või põllumaasse, mitte neid tihedalt ostma-müüma, kui hinnad muutuvad.

“Inimesed, kes suudavad istuda rahulikult aastakümneid põllumaad või eluaset omades, muutuvad meeletuks, kui näevad aktsianoteeringute muutusi,” ütles Buffett. “Nende investorite jaoks on likviidsus muutnud kasu asemel needuseks,” lisas ta.

“Mitteprofessionaalse investori eesmärk ei tohiks olla võitjate valimine,” ütles Buffett. “Investor, kes hajutab portfelli ja hoiab kulud minimaalsetena, jõuab peaaegu kindlasti rahuldavate tulemusteni.”

Börs on nagu närviline naaber. Multimiljardärist investor võrdles igapäevaseid aktsiakõikumisi ebakindla naabriga, kes seisab farmi juures ja röögib kogu aeg maale hinnapakkumisi. “See tegelane röögib iga päev hindu, millega ta farmi ostaks või müüks – ja need hinnad varieeruvad kiiresti ja palju, sõltudes tema vaimsest seisundist,” kirjutas Buffett.

“Kui tema igapäevased hinnarööked on naeruväärselt väikesed ja mul on vaba raha, siis ma ostaksin ta farmi ära,” seletas ta.

“Kui tema pakutu on absurdselt kallis, võiksin farmi müüa või ignoreerides põllumajandusega edasi tegeleda.”

Kuid aktsiatesse raha paigutajad ei käitu sageli sedasi, ütles Buffett. “Aktsiate omanikud on sageli kapriissed ja irratsionaalse käitumisega, nagu oleks naabruses hindu röökiv tegelane, kes paneb neid irratsionaalselt käituma,” kirjutas ta.

“Kuna räägitakse nii palju turgudest, majandusest, intressimääradest, aktsiate käitumisest jne, siis mõni investor peab oluliseks kuulata neid asja­tundjaid, ja mis veel hullem, kaalub tegutsemist nende kommentaaride mõjul,” ütles Buffett.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. February 2014, 18:48
    Otsi:

    Ava täpsem otsing