Eesti tuleb jaotada regioonideks

26. veebruar 2014, 00:00

Ääremaastumise lõpetamiseks tuleb Eesti jagada regioonideks, mis toimiksid ühtlasi teise tasandi omavalitsusena.

Regioonide piirid võiksid lähtuda praegustest riigikogu valimisringkondadest. Mõne muudatusega: Tallinn võiks koosneda 4–5 regioonist, Harjumaa tuleks aga lähtuvalt Tallinna ümbruse asustusest ümber struktureerida, et regioonide elanike arv oleks võrreldav. Regioonidele tuleb keskvõimult üle ka rida õigusi, sh ­õigus kehtestada  seadusega määratletud piirides tulumakse.

Valimised. Praegused vallad ja linnad võivad jääda oma piiresse, kui see on regioonisisene kokkulepe. Kuid koolivõrgu ja ühistranspordi korraldamine, planeeringute menetlus ja järelevalve peaksid minema regiooni tasandile. Kohalikud volikogud oleks valitud külade ja kantide põhiselt, majoritaarsetes valimisringkondades. Regiooni volikogu valitakse proportsionaalse valimissüsteemiga. Regionaliseeritud riigis ei tohi ükski seadusemuudatus läbi minna enne regioonidest kooskõlastust saamata. Regioonidel on aga lihtsam kaasata sihtrühmi ja spetsialiste, et muudatusi analüüsida või siis töötada ise välja ettepanekuid seadusandluse täiendamiseks.

Artikkel ilmub Tallinna Kaubamaja, Danske Banki, EMT, Raidla Lejins & Norcousi, Saku Õlletehase, Tallinna Vee ja Äripäeva arvamuskonkursi “Edukas Eesti” raames.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. February 2014, 19:28
    Otsi:

    Ava täpsem otsing