Olge bitcoiniga ettevaatlikud!

27. veebruar 2014, 00:00

Bitcoin paistab kohati olevat lahendus kõigi maailma valuutade hädadele.  Kuid kas ikka on?

Bitcoini idee keskpankadest ja valitsustest sõltumatu emitendina on väga elegantne. Nad ei saa õhust nii palju raha juurde luua, kui pähe tuleb. Maht on ette teada.

Hea küll. Usaldame siis kedagi tundmatut, kes emiteerib kes teab kus juurde teada olevas mahus bitcoine. Muudkui kaevandagem neid. Aga mis juhtub, kui sinna häkitakse sisse?

Kui bitcoini looja ei pruugi olla parimate kavatsustega? Usaldame siis keskpankade asemel kedagi, kes väidab, et emiteerib kindlal arvul bitcoine. Kuid kui ta loob neid kümme korda rohkem?

Tuntuim bitcoini kauplemiskoht Mt. Gox üllatas kasutajaid, näidates tühja kodulehekülge. Kuulujuttude järgi on sealt kadunud suur hulk bitcoine.

Ettevõte kolis ka kontori teadmata kohta. Enne seda oli ajutiselt, siis probleemide lahendamiseni võimatu raha välja kanda. Aastaid eksisteerinud turvaaugu tõttu said häkkerid varastada valuutat, kunsti või mida iganes, milleks te bitcoini peate.

Kujutage ette, et arveldate pangas. Ühel hetkel teatab pank, et avastasime ebaharilikud tehingud. Te ei saa ajutiselt pangast raha kätte. Veidi hiljem teatab pank, et raha ei saa kasutada, kuni probleem on lahendatud. Siis ühel päeval avastate panga kodulehele minnes, et koduleht on tühi.

Igaüks ei tohiks bitcoiniga tegeleda. Mis siis, kui panga analoogina toimiv bitcoinide turuplats on viletsa IT-lahendusega, kus pole järelevalvet – aastaid ei avastata turvaauke. Mis siis, kui seal ei olnud adekvaatset raamatupidamist?

Kui tegemist oleks pangaga, oleks tõenäoliselt järelevalvet teinud finantsinspektsioon või oleks pangad ise karmide nõuete tõttu vead avastanud. Bitcoini puhul ei reguleeri ega tee järelevalvet mitte keegi. Igaüks võib nendega mängida panka või börsi või arvelduskeskkonda. Teiste rahaga.

Minul nii suurt usaldust selliste nn valuutadega toimetajate suhtes ei ole. Mingil kujul on järelevalve ja tegevuse litsentsimine hädavajalik, et bitcoin alles jääks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. February 2014, 19:12
Otsi:

Ava täpsem otsing