Edu peitub hõredas asustuses

28. veebruar 2014, 00:00

Nii paradoksaalne kui see ka ei kõla, peitub Eesti võimalus tulevikuks meie hõredas asustuses. Ning selles sisalduvas potentsiaalis arendada tegevusi, milleks on vaja piisavalt maad, ruumi ning ka tolles ruumis olevat loodusressurssi.

On kaks vastandlikku tulevikuteooriat, millest üks ütleb, et rahvastiku kiire juurdekasvu tingimustes on suure elanikkonnatihedusega linn efektiivseim viis tagada toimetulek võimalikult paljudele. Teine teooria kõneleb aga vaba energiakasutuse lõppemisest või ka nafta­ajastu lõpust, kus energia ja kõik sellest sõltuvad hüved, mida tiheasustus pakub, muutuvad ülikalliks ja vaid vähestele kättesaadavaks. Nii seiskuvad ühel kujuteldaval hetkel ka kõige luksuslikumate kõrghoonete liftid ja linnad slummistuvad. Energialõpukuulutajate arvates on tulevik väljaspool linnu asuvate kogukondlike eluvormide päralt, kus energiat ja muud eluks vajalikku toodetakse ise, kasutades keskkonnasõbralikke lahendusi – päikese- ja tuuleenergiat, maakütet, merelaineid.

Eesti võimalus on vaadata tulevikku juba praegu ning edendada neid arenguid, mis soosivad kogukondlikke, regionaalseid töökohti loovaid ja säästlikke kooseluvorme. Riigi ja kohaliku võimu esmane eesmärk peaks olema niisuguste koosluste edendamine. Olgu siis maksupoliitika, otsetoetuste, koolituste või ühistegevuse arendamise kaudu.

Eesti praegu koondub. Praegu liigub aga Eesti esimeses, tihedama asutuse suunas, koondudes suuresti Tallinna ja selle ümber, kuid ka teistesse suurematesse linnadesse. Koondumine tähendab muu hulgas, et nõudlus elutegevuseks vajalike vahendite (elamumaa, parklad, transport) järele kasvab ja seetõttu tõusevad nende hinnad. Et linnastumise protsessi ümber pöörata, on vaja selget kontseptsiooni ja ühist sihipärast tegevust.

Ühe hoiatava näite linnastumise vallast pakub majandushiiglane Hiina, kus paljudes korrusmajades liftid ei tööta või nende kasutamise eest tuleb eraldi maksta. Sellistes majades ei ole tihti keskkütet ega konditsioneeri ning odavamates neist on ühe inimese kohta ruumi vaid ahvipuuri jagu. Soolast hinda tuleb maksta ka auto kasutamise eest. Näiteks 24 miljoni elanikuga Shanghais on lubatud registreerida vaid 50 000 autot aastas ning registreerimise õigusi müüakse oksjonil, kus hind küünib juba 6000 dollarini, mis mõne margi puhul on enam kui uue auto hind. Seda saavad endale lubada vaid hea sissetulekuga perekonnad.

Teise hoiatava näite pakub ülerahvastunud ­India. Ühelt poolt puudulik prügimajandus ja teiselt poolt küttematerjali puudus on tekitanud olukorra, kus linnades põletatakse kõike, mis põleb – nii plastjäätmeid kui ka kuivatud lehmasõnnikut. Dehlis näiteks on see muutnud linnaõhu paiguti hingematvaks ning iseloomulik lõhn lööb ninna kohe lennukilt maha astudes. Naftaajastu lõppedes võib muutuda see kõik tõeluseks ka praegustes heaoluriikides.

Läänes on urbaniseerumise põhjuseks napp tööjõuvajadus põllumajandustootmises, ehk ka madal tööhõive maapiirkondades laiemalt. ­Hiinas ja Indias, kuid mujalgi, kus põllumajanduslik tootmine tugineb suuresti veel käsitööl ja loomjõul, põhjustab aga linnastumist haritava maa nappus ja madal tööviljakus, mis ei taga pere kasvades piisavat toimetulekut ega rahulda ka neid vajadusi, mida tekitab tänapäeva ühiskond.

Kaugelt tundub kummaline. Sealt kaugelt Eesti poole vaadates on raske mõista, miks riik, kus statistiliselt asub ühel ruutkilomeetril vaid 30 inimest, põeb neidsamu raskusi, mida ülerahvastatud riigid, kus inimesed on oma kodukohast lahti kistud ja sunnitud rakendust otsima mujal, olgu siis suuremates linnades või välismaal. Tundub põhjendamatu, et meil on küll ressurss – maa, metsad, meri, järved, jõed, põlevkivi ja paekivi –, aga inimesed, kes võiksid selle ressursi enda kasuks tööle panna, eelistavad olla palgatöölised kuskil võõrsil. Või siis pidada ametit avalikus sektoris, kus ei ole vaja taluda ettevõtlusega seotud riske. Hiinast vaadates on Eesti 1,3 miljonit inimest nagu hoovikogukonnana toimiv hutong, mis peaks suutma ühte hoida ja oma probleemid kõige mõistlikumal viisil koos lahendada.

Praegu on aga Eesti võim ennekõike pühendunud tegevustele, millel on valija silmis piisavalt atraktiivsust – ehitab ELi raha eest laiu maanteid, rajab kergteid ja veetrasse, ehitab ka koolimaju rohkem, kui neid on vaja. Samas ei panustata vahetult inimesse ja tema ettevõtlikkusse, sest see ei anna kohe nähtavat tulemust.

Tegelikult oleks meil ju vaja vaid mõtteviisi muutust ning soovi uus mõtteviis ellu rakendada. Inimeste toimetulek, majanduslik edu ja rahulolu nii iseenda, oma eluviisi kui ka oma riigiga tuleb selle järel.

Artikkel ilmub Tallinna Kaubamaja, Danske Banki, EMT, Raidla Lejins & Norcousi, Saku Õlletehase, Tallinna Vee ja Äripäeva arvamuskonkursi “Edukas Eesti” raames.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    27. February 2014, 19:57
    Otsi:

    Ava täpsem otsing