Puhkepäev. Meeleolukas valsi- ja operetiklassika

28. veebruar 2014, 00:00

Punased frakid ja valged püksid on juba 19. sajandist identifitseerinud muusikuid, kes esinevad Johann Straussi orkestri nime all. Pärast kaheaastast pausi tulevad punavalgesse riietatud muusikud taas Eestisse.

Nokia Kontserdimajas 6. märtsil toimuval kontserdil kõlav repertuaar on meeleolukas, hõlmates maailmakuulsaid valsse, polkasid ja operetikatkeid Straus­side dünastialt, austria heliloojalt Karl Michael Ziehrerilt ning ungari heliloojatelt Franz Leh?rilt (operett “Lõbus lesk”) ja Imre K?lm?nilt (operett “Bajadeer”, “Silva”), kes olid 20. sajandi algul Viini kuulsamad opereti­loojad.

Perekonna elutöö. Johann Strauss oli 19. sajandi helilooja, kes koos Joseph Lanneriga arendas aeglasest valsist tempokama ja tsüklilise Viini valsi, mis sai populaarseks üle Euroopa. Samuti lõi ta 1827. aastal Viinis omanimelise orkestri.

Johann Strauss juunior võttis isa elutöö järje üle – jätkas tööd orkestriga ning kirjutas ühed kuulsamad Viini valsid (nt “Ilusal sinisel Doonaul”), pälvides “valsikuninga” nime.

Johann Strauss nooremaga reisis orkester väga palju ringi ning andis kontserte üle kogu maailma. Karjääri edenedes delegeeris valsikuningas orkestri juhtimise oma heliloojatest vendadele Josef ja Eduard Straussile. Pärast viimase surma 1916. aastal lõpetas orkester tegevuse ning taastati alles 1977. aastal kui üks olulisi kultuurisümboleid Austrias.

Teist korda Eestis. Viimase 30 aasta vältel on Johann Straussi orkester andnud pidevalt kontserte nii Viini kuulsamates saalides kui ka tuuritanud mööda maailma, esinedes välismaal üle 2700 korra. Koosseisu juhatavad traditsiooniliselt Viini Riikliku Ooperi ja Viini Rahvusooperi paremad dirigendid.

Eestis esines orkester viimati 2012. aastal. Sarnaselt toonase etteastega dirigeerib ka seekordset kontserti sakslane Rainer Roos, kes on Johann Straussi orkestri peadirigent olnud aastast 2011. Kontserdil on kaastegevad Viini Riikliku Ooperi solistid sopran Barbara Payha ja bariton Marco Di Sapia.

Teada tuleks, et kõnealune orkester pole kaugeltki ainus Johann Straussi nime kandev kollektiiv. Nii esineb mõne kuu pärast Saku Suurhallis üks Johann Straussi nimeline orkester ka hollandi viiuldaja André Rieu juhatusel. Samal ajal on menukate artistide ja heliloojate nime all kokkutulemine kümneid või sadu aastaid pärast nende endi tegevust populaarne praktika paljudes muusikažanrites.

 

Klassika

 • Viini Johann Straussi Orkester

06.03 kl 19 Nokia Kontserdimajas
Piletid: 25–65 eurot
www.ticketpro.ee  ja www.strauss-capelle-wien.com

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  27. February 2014, 17:57
  Otsi:

  Ava täpsem otsing