Puhkepäev. Reis polaaraladele

28. veebruar 2014, 00:00

Eesti Meremuuseumis avatud näitus “Jäine väljakutse” pakub võimalust saada osa reisist polaaraladele – näha sealseid loomi ja linde ning millist varustust on vaja, et läbida 1620 km rännak.

Paksu Margareeta tornis avatud näitus viib polaarretkele. Lumivalgete seinte ja põrandaga ruumis on väljas National Geographicu fotograafi Paul Nickleni fotod Arktika ja Antarktika loomadest ning Eesti polaarränduri Timo Palo 2012. aastal toimunud retke põhjapooluselt Teravmägede saarestikku kirjeldav väljapanek.

Muuseumi pressiesindaja Jüri Paltseri sõnul on näitus heas mõttes kahest hullust mehest külmadel polaaraladel. National Geographicu fotograaf, kes on nimetanud ennast ka veealuseks tänavafoto­graafiks, pildistades kõike seda, mis mööda läheb, näitab oma 60 kaadri ja põnevate viidetega piltidel toimuvale piirkondade looduse ilu – jääkarusid, merilõvisid, pingviine, morskasid ja mitmeid teisi loomi. Timo Palo ekspeditsiooniga seonduv aga seda, kuidas inimene selle külmas kliimas käitub ja ellu jääb.

“Varustus, mida näitusel näha saab – suusad, kepid, telk, katelokid, pildid, need kõik on selle pika reisi läbi teinud, välja arvatud magamiskotid ja relv. Ka süst on täpselt selles olukorras, nagu ta pärast retke Norrasse jõudis (Timo Palo jõudis edukalt põhjapooluselt Teravmägede saarestikuni 3. juulil 2012 –toim),” selgitas Paltser. Kõike, mida ei ole klaasi taha pandud, on võimalik oma käega katsuda – telki pugeda ja Palo fotodega albumit sirvida, süstas istuda, retke kaarte ja selle kohta välja antud raamatut uurida.

Lisaks põnevale väljapanekule on näituse osaks ka publikuprogramm – 20. märtsil on teemaks “Eestlased Antarktikas”, mille käigus räägivad piirkonnas läbiviidud uuringutest Enn Kreem, Andres Tarand, Enn Kaup ja Vello Park. 17. aprillil lahkavad spetsialistid teemat “Arktika avarused”.

 

Fookuses

 • Näitus “Jäine väljakutse”

Eesti Meremuuseumis Paksus Margareetas, Pikk 70, Tallinn
Näitus on avatud 27. aprillini
Tasub teada: näituse juurde kuulub ka publikuprogramm, mille raames toimuvad 20.03 ja 17.04 Polaarklubi klubiõhtud, kus publiku ette astuvad Eesti päritolu polaar­uurijad. Räägitakse nii Arktikast kui ka Antarktikast. Samuti on lastele kavas loodusfototeemaline linnalaager.
www.meremuuseum.ee

 

Põnevaid muuseume

 • Elamusi kõigile meeltele

Ahhaa Teaduskeskus
Vaadata saab teadusteatri- ja planetaariumietendusi, katsetada eksponaate – tunnetada vabalangemist, sõita liftiga kosmosesse jpm. Kuni 13. aprillini on avatud ka näitus “Ahhaa, meeltesegadus”.
www.ahhaa.ee

Eesti Ajaloomuuseum
Avatud on mündikabinet ja relvakamber. Ajakapslis on võimalik olla osaline ajaloosündmustes ning uurida ajalooga seotut Eksperimentaariumis. Märtsi alguseni saab näha ka Kärt Summataveti näitust “Traditsioon. Inspiratsioon. Innovatsioon”.
www.ajaloomuuseum.ee

Eesti Loodusmuuseum
27. aprillini on avatud näitus “Imelised ämblikud”, kus saab näha nii suuri eksootilisi kui ka Eestist pärit ämblikke, lisaks pool tosinat skorpioni. Täna kl 21–23 on Loodusmuuseumis ka ämblikeöö, kus ekspert tutvustab loomade eluviise. Kel tahtmist, saab troopilist elus ämblikku ka katsuda.
www.loodusmuuseum.ee

Eesti Panga Muuseum
Näha saab Eestis käibel olnud raha, samuti aimu sellest, kuidas ja millest raha tehakse või kuidas töötab börs. Võimalik on vaadata erinevaid videoklippe ning testida oma teadmisi mängudes.
http://muuseum.eestipank.ee

Energia Avastuskeskus
Katsetada ja mängida saab ligi 50 magnetite, elektri, heli, valguse eksponaadiga. Samuti vaadata teadusteatri- ja planetaariumietendusi.
www.energiakeskus.ee 

Lennusadam
Näha saab erinevaid veesõidukeid, poisid ja kahureid. Võimalik on astuda allveelaeva pardale, näha vesilennukit Short 184, proovida erinevaid simulaatoreid ja külastada kino. Kuni 31. märtsini on avatud ka näitus “Titanic – lugu, leiud, legendid”.
www.lennusadam.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  27. February 2014, 17:49
  Otsi:

  Ava täpsem otsing