Tallink maksab taas dividendi

28. veebruar 2014, 00:00

Tallink teenis neljanda kvartali puhaskasumiks 7,5 miljonit eurot, mis on 31,8% rohkem kui aasta varem. Laevafirma juhtkonna teatel võimaldab kontserni finantspositsioon maksta dividende 0,03 eurot aktsia kohta.

Tallink suutis neljanda kvartali puhaskasumi kasvuga ületada nii LHV kui ka Swedbanki ­ootusi – mõlemad prognoosisid puhaskasumi vähenemist. Kui Swedbank ootas kasumile 23% kahanemist, siis LHV 7,4%. Käibe kasvus jäi Tallink analüütikutele siiski alla. LHV ja Swedbank ­ootasid 2protsendilist käibe kasvu, aga Tallink suutis pakkuda 0,5%, kasvatades käibe 224 miljonile eurole.

Tallink märkis aruandes, et eelmise aasta majandustulemused ei vastanud ootustele. Eelmise aasta puhaskasum vähenes 23,1%, 43,3 miljonile eurole (0,06 eurot aktsia kohta). Käive oli 942 miljonit eurot, mis on võrreldes 2012. aastaga sama palju. Suurimat mõju avaldas eelmisel aastal regiooni üldine nõrk majanduskeskkond. Põhjamaades, mis on Tallinki peamine turg, jätkub majanduskasvu aeglustumine ja see on avaldanud mõju ka reisijate tarbimiskäitumisele. Puhaskasumit mõjutas ka 3,8 miljoni euro suurune maksukulu.

Naaberriikide kehv seis hävitas tulemust. Tulemus on mullusest halvem Põhjamaade kehva majanduskasvu ja Soome–Rootsi liinil muutunud konkurentsi pärast.

Müügitulu kasvatamiseks on tootearenduses plaanitud erinevaid võimalusi, üks neist on suurem müük pardal, teine avalike alade uuendamine laevadel. Samuti panustatakse kulude vähendamisele, et kohaneda paremini majanduskeskkonna muutustega. Kui need muudatused õnnestuvad, loodab kontserni juhatus näha 2014. aastal paremaid tulemusi.

Vaatamata sellele, et eelmise aasta tulemused juhtkonnale ei meeldinud, makstakse dividende. Tallinki juhtkond leiab, et laevafirma rahaline olukord on piisavalt tugev, mistõttu teeb juhatus aktsionäridele üldkoosolekul ettepaneku maksta dividende 0,03 eurot aktsia kohta, kogusummas 20 096 461 eurot.

Samas jääb dividend alla eelmisel aastal makstule,  kui Tallink andis dividendideks 33,49 miljonit eurot ehk 0,05 eurot aktsia kohta. Eelmisel aastal maksis laevanduskontsern üldse esimest korda dividende.

Kontserni tulemustele avaldasid head mõju väiksemaks jäänud kütusehinnad. Kokku oli kütusekulu ligi 10% ehk 14 miljonit eurot vähem kui 2012. aastal. Samas suurenesid muud väljaminekud, näiteks sadamakulud.

Laenukoormust vähendati. Tallink on hästi kinni pidanud strateegiast vähendada laenukoormust. Netovõlg kahanes eelmisel aastal 52 miljoni euro võrra, 722 miljonile eurole.

Rahavoog äritegevusest kasvas majandusaasta neljandas kvartalis ja ka aastas kokku, ulatudes vastavalt 48,4 miljonile ja 168,4 miljonile eurole. Kontserni kogulikviidsus ulatus neljanda kvartali lõpus 104 miljonile eurole (72 miljonit eurot raha ja 32 miljonit eurot kasutamata krediidilimiite), tagades sellega finantspositsiooni jätkusuutlikuks tegutsemiseks.

Konkurent suurendas turuosa. Tallink vedas mullu 9,11 miljonit reisijat, mis on 1,6% vähem kui 2012. aastal. Ühtlasi oli see esimene langusaasta pärast 2007. aastat, mis ajast on reisistatistika kättesaadav. Reisijate arvu vähenemise põhjus on Soome–Rootsi liin, kus reisijate arv kukkus 9%, 2,8 miljonile. Eesti–Soome liinil suurenes reisijate arv 2%, 4,58 miljonile. Neljandas kvartalis vedas Tallink 2,1 miljonit reisijat, mida on 1% rohkem kui samal ajal aasta varem.

Tallinki konkurendi Viking Line’i reisijate arv kasvas möödunud aastal 183 747 võrra, 6 533 650 reisijale, eelkõige tänu Viking Grace’i kasutuselevõtule Turu–Mariehamni/Långnäsi–Stockholmi liinil. Eelmisel aastal suurenes Viking Line’i turuosa Läänemerel 33,9 protsendilt 34,6 protsendile.

 

Pane tähele

  • Aktsiat müüa ei soovitata

Swedbanki ja LHV analüütikud on ühel meelel, et Tallinki aktsiat ei tasu praegu müüa.
Swedbank soovitab aktsiat osta, hinnasiht on 1,05 eurot.
LHV panga analüütikud on hinnanud Tallinki aktsia ­õiglase väärtuse vahemikuks 0,80–0,90 eurot ja andnud aktsiale hoia-soovituse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. February 2014, 19:36

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing