Arco Vara muutunud ülitulusaks

Fredy-Edwin Esse, California 28. veebruar 2014, 22:38

Reede hilisõhtul läinud kvartali tulemused avalikustanud Arco Vara käive on küll kokku kuivanud, kuid firma kasumlikkus on tõusnud pilvedesse.

Kinnisvaraarendaja müügitulu kahanes 2012. aasta neljandas kvartalis teenitud 4,7 miljoni euro pealt ligi kaks ja pool korda 1,9 miljoni euroni 2013. aasta neljandas kvartalis. Aasta peale kahanes firma müügitulu tunamulluselt 20,7 miljonilt eurolt 14,2 miljonini.

Kui 2012. aastal võeti vastu 18 miljoni euro suurune puhaskahjum, siis läinud aastal pöörati see number uue juhatuse esimehe Tarmo Silla juhtimisel 3,4 miljoni euro suuruseks puhaskasumiks. Ärikasum oli 4,4 miljonit eurot.

Veelgi märkimisväärsem on firma neljanda kvartali kasum. Teenides käibena 1,9 miljonit eurot, suutis firma välja pigistada puhaskasumina 1,4 miljonit, mis teeb kvartali puhasrentaabluseks 74%. Ärikasum küündis kolme kuuga 1,6 miljoni euroni.

Kontserni laenukoormus (netolaenud) on 2013. aasta lõpuks vähenenud tasemele 14 miljonit eurot (31.12.2012: 17,1 miljonit eurot). Laenude keskmine intressimäär on langenud tasemele 6,0%, vähenedes aastaga 0,5 protsendipunkti võrra. Laenude keskmine pikkus on aastaga vähenenud 2 aasta pealt 0,3 aastani.

Firma teatel tasuti 12 kuuga intressikandvatelt kohustustelt intresse 0,8 miljonit eurot. Aastaga on kaalutud keskmine intressimäär langenud 6,5%-lt 5,9%-le eelkõige tänu Bulgaaria arendusettevõtte pangalaenude refinantseerimisel saavutatud intressimäärade vähendamisele.

Neljas kvartal ja 2013. aasta tervikuna lõppes kontsernile edukalt, kirjutas Sild aruandes. Üldistades oli juhatuse eesmärk muuta kontserni bilansi struktuuri selliselt, et selles oleksid ainult aktiivselt tootvad varad või nendega seotud kohustused. Bilansist tuli eemaldada mittetootvad varad ja nendega seotud kohustused.

"Kõik aasta alguses seatud eesmärgid said täidetud, ennekõike kasumliku arendustegevuse taaskäivitamine Riias ja Sofias ning samuti Tallinnas kasumlikuks arendustegevuseks sobiliku maavaru soetamine Paldiski maanteel," seisis aruandes. 

Kontsern puhastas oma bilansi: väljus Tivoli ja Ahtri 3 projektidest ja vabanes nende laenudega seotud käenduskohustustest, viis lõpuni Sofias blokeeritud korterite müügi ja üleandmise ja vähendas sellega oma laenukoormust. Arco Ehitus täitis nõuetekohaselt pooleliolevad ehituslepingud ning aruande koostamise kuupäeva seisuga on kontsernist välja müüdud.  Teenindusdivisjoni tegevusmahud kasvasid.

Mis puutub aga käesolevasse aastasse, siis siin näeb Tarmo Sild jätkuvalt müügitulude kahanemist, seda umbes 5-6 miljoni euro võrra.

"Ettevõtte enda prognoos 2014. aastaks on müügimaht 9 miljonit eurot, millest 50% on tulu arendustoodete müügist, 11% tulu arendustoodete rendileandmisest ning 39% on teenindusdivisjoni kuuluvate ettevõtete tulu," kirjutas Sild.

Üllatavalt on Arco Vara käesolevaks aastaks seadnud kasumi sihid, mis jäävad märgatavalt alla 2013. aasta tulemustele. "Kontserni 2014. aasta eesmärk on saavutada ärikasumina vähemalt 1,5 miljonit eurot ja puhaskasumina vähemalt 0,5 miljonit eurot," avalikustas Sild seatud sihte.

Juhatuse sõnul on arendusdivisjon kontserni kõige kasumlikum osa ning on seda prognoositavalt ka tulevikus, sõltuvalt loomulikult tema müügimahtudest. Müügimahud omakorda sõltuvad Arco Vara puhul ennekõike kontserni edukusest oma maadevaru loomisel ja täiendamisel,  samuti arenduste projekteerimisel, optimaalsel ehitusel ning finantseerimisel. Paralleelselt käib töö kõikidel suundadel.

"Teenindusdivisjoni osas tuleb jätkuvalt märkida, et  suurenenud on kulutused põhivarasse ja tööprotsesside (tarkvara, koolitus jm) täiustamisse, milliseid varasemalt on edasi lükatud, sellest tulenevalt on vähenenud ja on ka 2014. aasta prognoositavalt väiksem divisjoni ärikasum," kommenteris Sild. 

Tema sõnul peavad kulutused kaasa tooma teenindusdivisjoni müügimahu edasise kasvu ning samuti kasumi kasvu, samuti parandama teenindusdivisjoni poolt arendusdivisjonile antavate andmete hulka ja kvaliteeti.

Ehitusdivisjon lõpetas aasta ning kehtivate lepingute täitmise kokkuvõttes minimaalse kahjumiga, mis on kõiki asjaolusid arvestades optimaalne tulemus, kirjutas Sild. Samas liinis tegevuse jätkamine ei ole juhatuse plaanides.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. March 2014, 12:16
    Otsi:

    Ava täpsem otsing