Uuring: DNA määrab investeerimisstiili

Raido Neemre 28. veebruar 2014, 21:26

 Warren Buffett ja Carl Icahn võivad ju olla aastaid oma investeerimisoskusi lihvinud, kuid värske uuring väidab, et geenid mängivad märkimisväärset rolli selles, milline kellegi investeerimisstiil on.

Kuni 25% investeerimisotsustest põhineb geneetikal, väidavad majandusteadlased Henrik Cronqvist ja Frank Yuy Hiina Euroopa Ärikoolist ning Stephan Siegel Washingtoni ülikoolist.

Nad viisid Rootsis 35 00 kaksiku hulgas läbi uuringu, selgitamaks välja faktorid, mis määravad inimeste investeerimisstiili – kas ollakse väärtuse või kasvu investorid. Identseid kaksikuid, kes on geneetiliselt identsed, kasutati uurimaks, kas investeerimisstiilide erinevus võiks olla mõjutatud keskkonnaalastest faktoritest. Mitte identseid kaksikuid kasutati kontrollgrupina.

“Me leidsime, et investeerimisstiil tuleneb loomusest ja kasvatusest ehk investeerimisstiili mõjutavad nii geenid kui keskkond,” sõnas Cronqvist CNBCle.

Majandusteadlased vaatasid nii identsete kui mitte-identsete kaksikute investeeringute portfooliote erinevusi, mille eesmärk oli vaadelda mis protsendi ulatuse on investeerimisotsused mõjutatud inimeste geneetilisest struktuurist.

Kui hinna-kasumi suhet kasutati mõõdikuna, siis sõltus umbes 18% investeerimisstrateegiate variatsioonidest geenidest, väidavad majandusteadlased.

Hargreaves Lansdown investeerimisjuht Adrian Lowcock sõnas, et teda uuringu tulemused ei üllata.

"Igaühe DNA määrab raamistiku, mille sees inimene saab areneda ning investoritel on kindlasti erinevad riskikategooriad – mõned inimesed on loomult altimad võtma riske ning teised on pigem ettevaatlikud,” sõnas ta.

Uuring leidis ka, et kasvatus ja kogemused määravad investeerimisstiilis rolli.

“Need investorid, kes kasvasid raskemates oludes, kes olid vaesemad, näiteks Suure Depressiooni lapsed, on suurema tõenäosusega väärtusele orinenteeritud investeerimisstiiliga,” lisas Cronqvist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. February 2014, 21:26
Otsi:

Ava täpsem otsing