“Edukas Eesti” tõstab edu keskmesse inimese

05. märts 2014, 00:00

Homme koguneb Äripäeva ja “Eduka Eesti” arvamuskonkursi sponsorite esindajatest koosnev žürii, et valida välja parimad lood ja otsustada, kes väärib peaauhinda – kümmet ­tuhandet eurot.

Teist korda teoks saaval “Eduka Eesti” arvamuskonkursil on seekord selgelt välja joonistuv fookus: inimene. Suur hulk eri autorite ette­panekuid keskendub inimesele kui nii riigi kui ka ettevõtluse arengu seisukohalt tähtsaimale kapitalile.

Mitmel eri moel sõnastatakse president Toomas Hendrik Ilvese vabariigi aastapäeva kõnes tõdetut: see, mis toond on meid siia, enam edasi ei vii. Mõistetakse, et vaja on põhimõtteliselt uut lähenemist, senisest erinevat arusaamist maailmast, milles elame – uut mõtteviisi.

“Eduka Eesti” arvamuskonkurss näitab selgelt, et Eesti edu üle arutlemine käib juba teistes mõõtkavades kui need, kus oleme kahe viimase aastakümne jooksul harjunud liikuma. Edu kontseptsioon on uuenemas, samuti selle hindamise viisid. On hakanud sugenema mõistmine, et pikaajalise edu juurde kuuluvad tingimata ka kindlustunne, rahulolu ja usaldus.

Missuguses Eestis me elada tahame? Äripäev korraldab “Eduka Eesti” arvamuskonkurssi veendumuses, et Eesti edu lugu ei pea olema möödanik, ei tohi olla.

Kiduva majanduskasvu tingimustes on oluline anda kõlamapääsemise võimalus igale ideele, mis ­aitab kindlustada Eesti edu majanduskeskkonna ja riigina – tänase arvamussaagi järgi aga eelkõige elamis- ja tegutsemiskeskkonnana.

Konkurss näitab, et me ei pea küsima mitte ainult seda, missugust Eestit me tahame ja suudame pidada, vaid ka seda, missugune on see Eesti, milles me tõepoolest elada tahame. See on Eesti, milles igaüks saab parimal viisil realiseerida oma võimeid ja võimalusi, ennast teostada, end sealjuures hästi tundes.

Vaatame pikema aja peale: lapsed, haridus, tervis.  Seetõttu on iseloomulik, et suur hulk ideid keskendub rahva püsimajäämisele, lastele, haridusele. Hariduses nähakse tuleviku Eesti võtmeküsimust. Samuti tervises. Elanikkonna vananemise ja sellega seotud sotsiaalsüsteemi jätkusuutmatuse muret tunnetatakse selgesti ja mitu välja pakutud ideed lahendab selle probleemi üht või teist aspekti.

Suurt potentsiaali nähakse Eesti rikkumata looduses ja mahetootmise arendamises. Loodust ja mahemajandust soovitatakse rakendada turismivankri ette, ent selles nähakse ka Eesti enda majandusliku jätkusuutlikkuse olulist, seni suhteliselt vähe tähtsustatud aspekti.

Mitu ettepanekut keskendub avaliku sektori reformimisele ja rõhutab, et Eesti pikaajalist edu tagavad lahendused peaksid sündima ettevõtjate ja riigi koostöös.

Äripäev avaldas 1. oktoobrist 28. veebruarini “Eduka Eesti” arvamuskonkursil 92 arvamuslugu. Seda on toimetuse üllatuseks rohkem kui eelmisel hooajal, mis oli kestuse poolest pikem. Selgi korral jäid ligi pooled konkursile esitatud tööd avaldamiskünnise alla. Äripäeva partneriteks arvamuskonkursi korraldamisel olid Tallinna Vesi, Raidla Lejins & Norcous, Saku Õlletehas, EMT, Danske Bank ja Tallinna Kaubamaja, tänu kelle toetusele võisime välja panna soliidsed auhinnad: võitjale 10 000, teise koha saajale 3000 ja kolmanda koha omanikule 2000 eurot.

Võitjate nimed saavad avalikkusele teatavaks 11. märtsil “Eduka Eesti” pidulikul lõpuüritusel Estonia talveaias.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    04. March 2014, 18:49
    Otsi:

    Ava täpsem otsing