Mis toimus Apple`i aktsionäride koosolekul?

Fredy-Edwin Esse, California, Kristi Malmberg 04. märts 2014, 08:06

Kord aastas annab Ameerikas Räniorus Apple'i peakontoris ettevõtte juhtkond eesotsas Tim Cookiga aru aktsionäridele ning ajakirjanikele. Teist aastat järjest oli ka Äripäev kohal.

Apple'i aktsionäride korraline üldkoosolek toimub igal aastal firma peakontoris kuulsa aadressiga Infinite Loop 1 ning alati on kohal suur hulk inimesi.

Jõudes peakontori uste ette, leian end kui Apple'i ametlikust poest - suur hulk siniste särkidega töötajaid on inimesi abistamas ja juhendamas, kuhu minna ning mida teha. Mulle kui ajakirjanikule antakse appi eraldi inimene, kes juhatab mind sadadest aktsionäridest mööda turvakontrolli, mis on sama põhjalik kui paljudes lennujaamades. Teel eraldi ajakirjanikele mõeldud konverentsiruumi liigume me läbi koridori, kus ühel pool on suur foto noorest Steve Jobsist esimese Macintoshiga ning selle vastasseinas foto samuti Jobsist MacBook Airiga. Kõrvalruumis ilutsevad seinal Jobsi õpetlikud ja inspireerivad sõnad.

Üle saja inimese mahutav konverentsiruum on pooltäis ajakirjanikke erinevatest väljaannetest. Suurelt ekraanilt on kõigile nähtav all korrusel peetav koosolek, kuhu peale aktsionäride inimesi sisse ei lasta.

Viis minutit ootamist ja täpselt kell 9 hommikul tuleb aplausi saatel lavale Apple' i tegevjuht Tim Cook, kes tutvustab koosolekut läbiviivat Apple'i asepresidenti Bruce Sewelli. Viisaka ja väljapeetud olekuga Sewell viib läbi tavapärase aktsionäride koosoleku, mille jooksul kiidetakse heaks uus nõukogu, audiitor ning töötajate motivatsioonipaketid.

Väikest vaheldust rutiinile pakuvad aga aktsionäride esitatud päevakorrapunktid. Teist aastat järjest käib institutsionaalne investor Northstar Asset Management välja plaani luua nõukogu liikmetest koosnev ja juhtkonna üle kontrolli omav inimõiguste komitee. Apple on oma alltöövõtjate - nagu Foxconn - tööpraktikate tõttu sattunud tugeva kriitika alla. Üks markantsemaid näited oli, kuidas firma Hiina töötajad sooritasid tööl enesetappe, et nende omaksed saaks 10 000 dollarit kahjutasu.

Aktsionärid eesotsas Apple'i endaga hääletavad selle punkti maha. Tim Cook selgitab, et kuigi nad usuvad tugevalt inimõigustesse ja väärikasse ellu, siis nende hinnangul on selle saavutamiseks paremaid viise.

Kohal on ka n-ö korporatiivse Ameerika esindaja National Center For Public Policy Researchi (NCPPR) näol. Aktsionäri ettepanek Apple'ile on tuua välja, kui palju firma kulutab erinevatele keskkonnasõbralikele ja jätkusuutlikkusele orienteeritud projektidele. Kui mingi projekt ei avalda enam positiivset mõju Apple'i kasumireale, siis ettepaneku kohaselt tuleks sellest loobuda, sest see on kahjulik aktsionäridele.

Sarnaselt kõigi teiste aktsionäride väljakäidud punktidega hääletatakse ka see maha. Kui aga arvesse võtta, et Apple'i nõukogus on Al Gore, kes on ka koosolekul kohal, siis sellise ettepaneku tegemine on juba ette kaotatud lahing.

Tavaliselt väga rahulik ning sõbraliku olekuga Tim Cook muutub seda küsimut kommenteerides väga resoluutseks, kasutades lausa karmimat kõnetooni. Cooki sõnul teeb Apple paljusid asju seepärast, et need on õiged ja investeeringu tasuvus (ROI) ei ole sellistel juhtudel peamine näitaja. Lõpetuseks vaatab Cook NCPPRi esindajale otsa ning ütleb: "Kui te tahate, et ma langetaks otsuseid vaid ROI põhjal, siis te peaksite oma aktsiad maha müüma."

Pärast päevakorrapunktide läbikäimist ning hääletamist tuleb lavale Cook, kes esmalt räägib pool tundi Apple'i tegemistest ja möödunud aastast ning seejärel vastab pool tundi aktsionäride küsimustele.

Teist aastat järjest räägib firma juht, kui imeline aasta Apple'il oli. Mäletan selgelt, kuidas ta aasta tagasi lubas, et suured asjad on tulekul. Tulemuseks oli paar uuendatud arvutit, uus iPad ning kerge lihvi saanud iPhone. Tänavu annab Cook taas samu lubadusi.

Aastaga on Apple'i kulutused uurimis- ja arendustegevusele (R&D) kasvanud kolmandiku võrra ning Cooki sõnutsi usuvad nad enda innovatsioonivõimesse ning palju huvitavaid asju "on töös". Üsna julma naljana ütleb Cook, et ta tutvustab täna uut toodet. Kui ta 10 sekundit hiljem teatab, et tegu on naljaga, laseb terve saal aktsionäre kuuldavale valju pettunud oige.

Pärast Cooki monoloogi õnnestub aktsionäridel esitada talle küsimusi, mis on taas seinast seina. Õnneks sel aastal ei kurda keegi mõnes poes WC puudumise üle. Kui vanemad aktsionärid kiidavad Apple'i juhtkonda ja seda, kui õigesti nad kõike teevad, siis paar nooremat küsijat rõhuvad olulistele valupunktidele.

Üheks selliseks on justkui näiv visiooni ja loovuse puudumine Apple'is. Vastuseks sellele märgib Cook, et nende jaoks on üllatusmoment oluline. Samuti ei taha nad anda selget tegevusskeemi konkurentidele, sest Cooki sõnul kopeeritakse neid niigi igal sammul. Taaskord saame lubaduse, et uusi ja huvitavaid asju on tulekul.

Üks teine aktsionär tunneb muret aktsia hinna üle, mis on nüüdseks liikunud juba pikemat aega külg ees. Cook annab siinkohal veidi investeerimisnõu. "Kui su investeerimishorisont on päev, nädal või kuu, siis ära investeeri Apple'isse," ütleb ta. "Me keskendume oma tegemistele ja tehes kõike õigesti, tuleb ülejäänu loomulikult," märgib Cook ja lisab, et turud tihti ei peegeldagi tegelikkust.

Paraku jätab ta täpsustamata, milline see tegelik Apple'i tegelikkus praegu tegelikult on.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    05. March 2014, 16:51
    Otsi:

    Ava täpsem otsing