Konkurentsivõime üha paisub

06. märts 2014, 00:00

Eesti konkurentsivõime on Eesti Panga hinnangul tugevnenud. Tõestust selle kohta annab SKP elaniku kohta, mis on kasvanud kiiremini kui meie kaubanduspartneritel.

17 aastaga on Eesti SKP ühe elaniku kohta tõusnud 6,5 korda, mis on Eesti Panga ökonomisti ­Natalja Viilmanni sõnul kindlasti edukas. “Meie naaberriikide ja rikkamate riikide SKP kasv on olnud väiksem, seega liigume õiges suunas. Tase pole siiski veel ühtlane, meie hinnatase on madalam kui Euroopa keskmine,” märkis Viilmann.

Nõudlus on vähenenud. Viilmanni sõnul teenib Eesti suurema osa tuludest ekspordist, peamiselt just kaupade ja teenuste välisriikidele müümisest. Möödunud aastal kasvas Eesti ekspordi turuosa sihtturgudel 5,5 protsenti, mis on Viilmanni andmetel aeglasem kui varem.  Tema ütlust mööda pole ekspordi kasvu aeglustumine siiski midagi hullu, sest rasketel aegadel on suudetud positiivset arengut näidata. “Aeglustumine tuli peamiselt ekspordipartnerite nõudluse vähenemisest, mis kahanes 1,7 protsenti,” märkis Viilmann. “Nõudluse langust arvestades näeb madalam kasvuprotsent juba palju parem välja.”

Eesti ekspordi turuosa maailmamajanduses on viimase 13 aasta jooksul kahekordistunud, mis on maailma keskmisest kiirem. Viilmanni sõnul on turuosa väledama kasvu põhjus see, et ka Eesti peamised ekspordipartnerid on kiiresti arenevad turud. Samuti on maailmaturul kasvanud nende tootegruppide osa, mida Eesti enim ekspordib.

“Mida rohkem pakume keerulisi tooteid ja teenuseid, seda suuremat kasvu võime rahvusvahelisel turul saada,” märkis Viilmann. Ta lisas, et Eesti ei kasuta arenguks kõiki võimalusi. “Näiteks olime aeglasemad uutele turgudele laienemisel või uute toodete eksportimisel,” ütles ta.

Viilmanni ütlust mööda kallines mullu euro Eesti välispartnerite vääringute suhtes 1,4 protsenti, mis pidurdas mõnevõrra ka Eesti ekspordi kasvu võimalusi. Ta lisas, et enim kallinesid tööjõukuludega seotud hinnad. “Pikemas perspektiivis pole tööjõukulud ja hinnad meie kaubanduspartneritest siiski kiiremini tõusnud,” märkis Viilmann.

“Tavaliselt mõeldakse, et tööjõukulud vähendavad kasumeid ja konkurentsivõimet, kuid eelmisel aastal tõusis siiski ka kogukasum. Seda tänu muude kulude aeglasemale kasvule ja hinnatõusule,”  ütles ta. Näiteks kasvasid mullu aeglasemalt mootorikütus ja pangaintressid.

Viilmanni sõnul on Eesti tootlikkus Kesk- ja Ida-Euroopa riikidega võrreldes suhteliselt suur, samas jäädakse märkimisväärselt maha suurematest ja jõukamatest Euroopa riikidest. “Eestis ettevõtete seas ei ole nii-öelda superstaari, kes suudaks meie tootlikkuse viia näiteks Saksamaa tasemele,” märkis Viilmann.

Ta lisas, et Eesti ettevõtetest moodustavad põhiosa madalama tootlikkusega ettevõtted, kes on suhteliselt konkurentsivõimelised. “Ka sellised ettevõtted suudavad tootlikkust suurendada, pealegi on nad kindlasti riskivabamad kui mõne üksiku superstaari olemasolu,” ütles Viilmann. “Suured tootjad on ilmselgelt väga head, probleem tekib nende ärakadumise korral.”’

 

Tasub teada

  • Eesti eksport kosub tänu koguse kasvule

Viimase 13 aasta jooksul kasvas kaupade ja teenuste eksport jooksevhindades keskmiselt 10% aastas, kaupade ja teenuste mõju kogu ekspordi juurdekasvus jagunes ligikaudu 75  ja 25%.
Kaubaekspordi maksumuse enam kui kolmekordistumine võrreldes 2000. aastaga oli 2/3 ulatuses tingitud eksporditud koguse suurenemisest, 1/3 ulatuses ekspordihindade tõusust.
Eksporditeenuste hinnad on 13 aasta jooksul kaubahindadest kasvanud 1,6% kiiremini.

Allikas: Eesti Pank

 

Kommentaar

  • Eestisse kolimine vähendab eksporti

Alvar Sass, Radius Machining OÜ juhatuse esimees
2013. aasta tulemuste põhjal on ka Radius Machining OÜs näha ekspordi kasvu aeglustumist, kuid mitte vähenemist. Sellest vaatenurgast saab Eesti Panga tulemustega paralleele tõmmata küll. Meie peamine eksporditurg on Soomes. Oleme täheldanud tendentsi, et üks peamisi ettevõtte ekspordi numbrikasvu aeglustajaid on olnud Soome ettevõtete kolimine Eestisse. Meie mahud kasvasid möödunud aastal märgatavalt just Eestis registreeritud klientide poolelt, kellest paljud on juba varem või alles hiljuti Eestisse kolinud Skandinaavia ettevõtete tootmisüksused.
Vastupidiselt Eesti Panga tulemustele kasvab Radius Machining OÜga samas grupis oleva klaasikinnituste tervik­lahenduste väljatöötamise ja müügiga tegeleva ettevõtte ­Radius Fixing OÜs ekspordi osa iga aastaga hüppeliselt. Sellesarnast prognoosi on näha ka 2014. aastaks, mis tähendab, et lõpptoodete müügi osa on jällegi tõusujoones.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. March 2014, 19:09
Otsi:

Ava täpsem otsing