Paet: ma vahendasin vaid infot

06. märts 2014, 00:00

“On äärmiselt kahetsusväärne, et selline pealtkuulamine on üldse aset leidnud,” ütles välisminister Urmas Paet eile erakorralisel pressikonverentsil oma palju kõlapinda tekitanud telefonikõne kohta ELi välispoliitika juhi Catherine­ Ashtoniga.

“Ka selle kõne tänane üleslaadimine ei ole juhuslik,” märkis Paet eile.

Välisminister Urmas Paeti ja ELi välispoliitika juhi Catherine Ashtoni eile internetti üleslaetud telefonikõne on autentne, kinnitas välis­ministeerium.

Paeti ja Ashtoni vestlus leidis aset 26. veebruaril pärast Eesti välisministri visiiti Ukrainasse ja vahetult pärast tänavavägivalla lõppemist. Salaja salvestatud telefonikõnes räägib Paet Ashtonile Kiievis toimunud kohtumisest kodanikuaktivist Olga Bogomoletsiga, kelle hinnangul näitavad tõendid, et samad snaiprid tulistasid nii demonstrante kui ka politseinikke.

Paeti sõnul oli telefonikõnes tema ülesanne anda edasi emotsiooni ja seda, mis Ukrainas toimub. “Iseenesest on kahetsusväärne, et sellised telefonikõned omandavad need, kellele need ei tohiks kuuluda,” ütles välisminister pressikonverentsil. “Lindistusest on juba ka moonutatud versioone, mille eesmärk on diskrediteerida Ukraina valitsust.”

Paeti sõnul ei olnud telefonikõnes kuuldu tema väited, vaid kohal peal räägitu vahendamine. “Mina kuulasin, mida inimestel Maidanis mulle oli öelda, ja edastasin seda. Mina ei anna hinnangut ka kõnes. Ütlesin, et selline info ja sellised jutud liiguvad ringi,” lisas minister.

Telefoniks iPhone4. Paeti teatel kasutas ta kõne tegemiseks välisministeeriumi taskutelefoni ­iPhone 4 ning pole sugugi kindel, kust täpselt seda ebaseaduslikku tegevust ehk pealtkuulamist tehti. Ta lisas, et telefon oli kaasas ka Ukraina visiidi ajal.

Paet ütles, et sai salvestusest teada ajakirjaniku kaudu ning on teavitanud juhtumist ka Catherine Ashtonit.

Riigikogu väliskomisjoni esimehe Marko ­Mihkelsoni sõnul on telefonikõne välisminister Urmas Paeti ja ELi välisasjade esindaja Catherine Ashtoni vahel järjekorras kolmas Euroopa diplomaatide kõne, mida Venemaa eriteenistus on pealt kuulanud ja avalikustanud. Riigikogu kõnepuldis ütles Mihkelson: “Ma arvan, et selle loo juures on äärmiselt oluline silmas pidada, kuidas selline informatsioon lekib, ja üleüldse peame mõtlema loomulikult ka tulevikus, mis on üldse kaitstud informatsioon.”

Endise luurekoordinaatori Eerik-Niiles Krossi sõnul väärib tähelepanu, et venelased võtavad vaenuliku luuretegevuse omaks. “Tähelepanuväärne ei ole mitte asjaolu, et Vene luure on Eesti välis­ministri kõnesid pealt kuulanud. Et Eesti kui NATO ja EU liikme valitsusametnike kommunikatsioon on Vene eriteenistuste erilise tähelepanu all, peaks olema selge kõigile, kes vähegi välispoliitilisi reaalsusi tajuvad. Tähelepanuväärne on, et venelased on otsustanud ühe selletaolise kõne avalikuks tegemisega oma vaenuliku luuretegevuse üsna ülbelt omaks võtta,” ütles Kross.

Krossi sõnul näitab see, et Ukrainas toimuvas suures vastasseisus on panused äärmiselt kõrged. “Küllalt väärtuslik luureoperatsioon kompromiteeritakse ehk avalikustatakse ühe väikese infosõja võidu nimel. See on küllalt desperaatne käitumine,” kommenteeris Kross.

Mis puutub avatud ehk krüpteerimata telefoniliinide, samuti mobiiltelefonide pealtkuulamisvõimekusse, siis venelased suudavad praegu vahelt võtta kõiki Eestis tehtavaid kõnesid, märkis Kross.

“See ei tähenda, et nad oleksid tehniliselt tohutult arenenud, lihtsalt tehnoloogia areng võimaldab seda ka kaugelt ja üsna lihtsalt. Loomulikult omab Eesti ka krüpteeritud ja turvalisi sidekanaleid NATO ja ELiga ning sensitiivne välispoliitiline info liigub sedakaudu,” jätkas Kross.

“Antud lekke puhul on venelaste tegelik eesmärk ilmselt tõmmata tähelepanu Ukraina ümber toimuva infosõja põhilisele propagandakanalile Russia Today. Sellisetele infooperatsioonidele on soovitav mitte reageerida, segadus ja vastastikused süüdistused oleks täpselt see, mida Vene luure antud juhul loodab saavutada,” ütles Kross.

 

Telefonivestlus

 • On murettekitav, kui see hakkab oma elu elama...

Väljavõte Urmas Paeti kõnest ELi välispoliitika juhi Catherine­ Ashtoniga
Paet: Seesama Olga (Olga Bogomolets) ütles, et kõik tõendid näitavad, et inimesed, kes tapeti snaiprite poolt mõlemal poolel, politseinike poolel ja tänavatel olnute poolel... et samad snaiprid tapsid inimesi mõlemal poolel. Ta näitas mulle ka mõnda fotot ja ütles, et meditsiinidoktorina võib ta öelda, et on sama käekiri, sama tüüpi kuulid ja et on väga häiriv, et uus koalitsioon ei taha ­uurida, mis täpselt juhtus. Nii et nüüd on tugevam ja tugevam arusaam, et snaiprite taga polnud Janukovitš, vaid keegi uuest koalitsioonist.
Ashton: Ma arvan, et tahetakse uurida. Tähendab... mina seda ei kuulnud. See on huvitav. Taevake.
Paet: Jah. Nii et see oli murettekitav, et kui kui see hakkab nüüd oma elu elama väga tugevalt. See algusest peale diskrediteerib uut koalitsiooni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  05. March 2014, 20:11
  Otsi:

  Ava täpsem otsing