Ukraina plaanib piirata Vene gaasi importi

Sirje Rank 05. märts 2014, 16:42

Ukraina plaanib piirata maagaasi importi Venemaalt ja korvata see vahe suurema impordiga Euroopa Liidust, vahendab agentuur Bloomberg.

Ukraina peab tänavu importima 30 miljardit kuupmeetrit gaasi, millest kolmandik võib tulla Slovakkia gaasitoru kaudu, ütles täna Ukraina energiaminister Juri Prodan.

Eile teatas Gazprom, et lõpetab aprillist Ukrainale gaasi müügi soodushinnaga, milles tagandatud president Viktor Janukovitš ja Venemaa president Vladimir Putin mullu detsembris kokku leppisid. Põhjuseks Ukraina maksmata gaasivõlg, mis on praeguse seisuga 1,5 miljardit dollarit.

Ukraina on jõudnud Slovakkiaga kokkuleppele importida aastas kümme miljardit kuupmeetrit gaasi erinevatest ELi riikidest, ütles Prodan.

Samuti allkirjastati kokkulepe Saksamaa firmaga RWE AG aastas viie miljardi kuupmeetri gaasi ostuks.

EL teatas täna, et aitab Ukrainal leida gaasi importimiseks altermatiivseid kanaleid ning kaasajastada maagaasi transpordisüsteemi. Euroopa Komisjon toetab ka gaasi transpordikoridore Bulgaaria, Rumeenia ja Horvaatia kaudu, kus gaasi transport torudes saab toimuda mõlemas suunas ning osa gaasi on võimalik otse Ukrainale lähetada.

Mullu importis Ukraina 28 miljardit kuupmeetrit gaasi, millest üle 90% tuli Gazpromilt.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. March 2014, 18:26
Otsi:

Ava täpsem otsing