Sirje Rank • 6. märts 2014 kell 16:56

Ansip: Venemaa peab mõistma, et tema tegudel on tagajärjed

Euroopa Liidu tänasel erakorralisel riigipeade ja valitsusjuhtide kohtumisel otsustas Euroopa Liit rakendada kriis lahendamiseks Ukrainas konkreetsemaid abinõusid.

Ülemkogu otsustas peatada Venemaaga kõnelused viisalihtsustuse ja partnerlusleppe üle. Venemaalt nõutakse viivitamatut vägede väljaviimist ja vaatlejate riiki lubamist ning juba lähipäevil Ukrainaga kõneluste alustamist olukorra lahendamiseks.Kui seda ei juhtu ja olukord halveneb, on EL valmis kehtestama karmimad sanktsioonid, mis tähendaks juba viisapiirangud, varade külmutamist ning ELi ja Venemaa tippkohtumise ärajätmist. Sealt edasi on EL valmis rakendama veel ulatuslikumaid majandussanktsioone.

„Avaldustest üksi ei piisa,“ ütles peaminister Andrus Ansip kohtumise järel pressiteate vahendusel. „Venemaa peab mõistma, et tema tegudel on tagajärjed."

Ansip osutas, et Venemaa ei ole vaatamata rahvusvahelise üldsuse nõudmistele astunud samme olukorra ennistamiseks Krimmis ning poolsaare okupeerimine Vene sõjaväelaste poolt jätkub. Peaministri sõnade kohaselt Venemaa surve Ukrainale kestab või koguni kasvab, mistõttu tuleb Euroopa Liidul rakendada konkreetsemaid meetmeid.

Ansip rõhutas, et Venemaa agressioon tuleb peatada ning teisalt tuleb anda Ukrainale igakülgset abi, sealhulgas kiiremini leevendada viisatingimusi ukrainlastele.

„Ukraina vajab rahvusvahelise üldsuse, seal hulgas Euroopa Liidu toetust,“ ütles Ansip ülemkogu erakorralisel kohtumisel. „Ukraina uus valitsus väärib konkreetset abi reformide läbiviimiseks riigis. Euroopa Komisjoni pakutud 11 miljardi euro suurune abipakett on samm õiges suunas.“

Euroopa Liidu liidrid mõistsid üksmeelselt hukka Ukraina suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse rikkumise Venemaa poolt, rõhutades, et kriisi lahendus peab põhinema Ukraina territoriaalsel terviklikkusel, suveräänsusel ja sõltumatusel ning rahvusvaheliste standardite rangel järgimisel.

Hetkel kuum