EL otsib  ühispositsiooni

Sirje Rank 06. märts 2014, 10:28

Täna kogunevad Brüsselis erakorralisele tippkohtumisele Euroopa Liidu valitsusjuhid, et arutada Venemaa suhtes võimalikke sanktsioone.

Nagu kirjutab ajaleht Financial Times kohtumise eel, on liikmesriikide seisukohad väga erinevad.

Karmimate sanktsioonide vastu on eelkõige Saksamaa, mis lehe andmeil on valmis peatama Venemaaga vaid viisalihtsustuse kõnelused ning läbirääkimised uue ELi-Venemaa partnerlusleppe üle.

Karmimaid sanktsioone tahavad eelkõige Ida-Euroopa liikmesriigid, muuhulgas soovitakse viisakeeldu Venemaa kõrgematele ametnikele ja embargot relvakomponentidele, mida Venemaa vajab.

Kuivõrd õnnestub Saksamaa seisukohti mõjutada, on tänase tippkohtumise üks kesksemaid teemasid. Karmimate sanktsioonide vastu on ka Itaalia ja Holland, millel on Venemaaga ulatuslikud kaubandussidemed.

Tänasel tippkohtumisel osaleb ka Ukraina ajutise valitsuse peaminister Arseni Jatsenjuk.

Eile avalikustas Euroopa Komisjon abilaenude paketi Ukrainale kogumahus 11 miljardit eurot, kuid lõviosa meetmetest on kavandatud pikema perspektiiviga ja vajavad eelnevalt liikmesriikide kinnitust.

Venemaa on juba ähvardanud võimalike sanktsioonide korral vastumeetmetega, sealhulgas omakorda lääne firmade varade külmutamisega Venemaal.

USA ja Euroopa Liidu diplomaatidel ei õnnestunud eile Pariisis Venemaad ja Ukrainat ühe laua taha läbirääkimistele saada, kuidas Moskva sõjaliine sissetung Krimmis lõpetada.

Kohtumist Venemaa välisministri Sergei Lavrovi ja Ukraina uue ajutise valitsuse välisministri Andrii Deštšõtsia vahel ei õnnestunud korraldada.

"Kes see selline on," tsiteeris Lavrovi agentuur Bloomberg.

Kreml eitab sissetungi Krimmi ega tunnista Ukraina ajutist valitsust, väites, et see on tagandatud presidendilt Viktor Janukovitšilt illegaalselt võimu haaranud ja ohustab etnilisi venelasi. Kiiev eitab selliseid süüdistusi.

Eile Lavroviga kohtunud USA välisminister John Kerry kohtub Lavroviga täna uuesti Roomas, kus toimub rahvusvaheline konverents Liibüa üle.

"Kõik osapooled nõustusid täna, et lahendus tuleb leida dialoogi abil," ütles Kerry pärast kohtumist Lavrovi ja Euroopa välisministritega. Kerry märkis, et kordas Lavrovile, et Venemaa peab Ukrainaga alustame otsekõnelusi, Krimmist välja tõmbuma ja lubama Ukrainasse rahvusvahelised vaatlejad.

Lääne ja Venemaa erimeelsused paistsid diplomaatiast hoolimata siiski pigem süvenevat, nendib Wall Street Journal.

Kerry kinnitas uuesti, et USA on valmis, Euroopaga koordineerides, Venemaa suhtes sanktsioone rakendama, kui Venemaa viimastel nädalatel Krimmi juurde viidud vägesid välja ei vii.

"Ukraina territoriaalne terviklikkus tuleb taastada, seda tuleb respekteerida," ütles Kerry.

USA Kongress jätkas paralleelselt tööd Ukraina abipaketi ja volituste kallal, mis võimaldaks president Barack Obamal Venemaa suhtes sanktsioone rakendada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. March 2014, 14:07
Otsi:

Ava täpsem otsing