Tark tänavavalgusti tahab maailma vallutada

Eliisa Matsalu 07. märts 2014, 17:12

Skandinaavia parimate idufirmade sekka jõudnud ettevõtte sõnul on Eestis välja töötatud järjekordne tehnoloogiavidin, mis on valmis vallutama maailma.

Nordic Cleantech Open keskkonnatehnoloogia ettevõtete võistlusel pääses 25 parima hulka ka Eesti ettevõtte IoT Streetlight OÜ targa tänavavalgustusi seadmega.

Ettevõtte ärijuhi Alar Võrgu sõnul on neil konkursil tähelepanu saamise üle väga hea meel. „See näitab, et sellise toote vastu on nii huvi kui ka turgu,“ märkis Võrk.

IoT Streetlighti meeskonna väljatöötatud seadmega Cityntel on võimalik juhtida tänavavalgustuste tööd nii, et ei kuluks ülemäära elektrit. „Igasse tänavavalgustisse paigaldatakse tark kontroller, mis oskab valgustit sisse-välja lülitada ja mingitel etteantud kellaaegadel hämardada,“ selgitas Võrk. Tema sõnul on kontrollerit mõistlik paigaldada LED tänavavalgustustesse, mis võimaldavad paindlikku juhtimist. Kontroller määrab, millist valgust on teatud kellaaegadel ja päevadel vaja sõltuvalt inimeste ja autode liikumistest.

Võrgu sõnul on praeguseks Citynteli installatsioone paigaldatud nii Tartus kui ka Tallinnas, samuti Soomes ja Saksamaal sealsete valgustustootjatest partnerite vahendusel.

Nordic Cleantech Openil 25 parima sekka pääsemine annab Võrgu sõnul ettevõttele peamiselt au ja kuulsust. „Loomulikult tahame minna jõuliselt ühisturgudele, oleme seda juba ka teinud,“ märkis ta. „Turgudele laienemiseks on vaja palju raha ja investeeringuid. Konkursil silmapaistmine on selleks hea võimalus.“

Seadme töötasid välja IoT Streetlight OÜ tegevdirektor Kristiina Randoja, tehnoloogiajuht Jürgo Preden, ärijuht Alar Võrk ja tehnoloogiaarendajad Raido Pahtma, Madis Uusjärv, Ville Arulaane.

Võistluse 25 parima hulka pääses ka Eesti ettevõte Stigo seadmega Stigobike. Tegu on nutika elektri jõul liikuva linnarolleriga, mis kiiresti kokku pakkides võtab vähe ruumi ning on lihtsasti transporditav. Linnaliikluses võib roller ühe laadimisega läbida kuni 40 kilomeetrit.

Kolmandat korda aset leidnud Nordic Cleantech idufirmade konkursil osales 107 ettevõtet. Võistluse parim selgitatakse finaalis 19. mail Stockholmis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. March 2014, 17:19
Otsi:

Ava täpsem otsing