Ukraina ja Venemaa tähtsus tooraine turule

10. märts 2014, 00:00

Nafta, kulla ja nisu hind on pärast Venemaa invasiooni Krimmi kerkinud uude rambivalgusse. Kuid praegusel konfliktil võivad olla suured mõjud ka teistele toorainetele, nagu maagaas, pallaadium ja potas.

“Mured Venemaa-vastaste majandussanktsioonide pärast survestavad toormehindasid,” ütles Sica Wealth Managementi president ja ­investeerimisjuht Jeffrey Sica MarketWatchile. “On kindel, et märkimisväärne kogus toorained varutakse konflikti eskaleerumise ootuses.”

Kui pinged Venemaa ja Ukraina vahel Krimmi pärast 27. veebruaril hoogu koguma hakkasid, avaldas see otsest mõju kulla, nafta ja nisu turule. Eelmise nädala esmaspäeval tõusid naftahinnad viie kuu kõrgeimale tasemele ning nisu hind rallis peaaegu 5%, tõustes ühe aasta kõrgeimale tasemele. Kulla hind hüppas aga nelja kuu kõrgeimale tasemele.

Suurim probleem maagaas. Venemaa on suurim palladiumi tootja maailmas. Ka potase turul on Venemaa suur tegija, kuna koos Kanada ja Valgevenega toodetakse kaks kolmandikku kogu potasest maailmas. Ukraina on samas maailma suuruselt viies nisu eksportija ja suuruselt kolmas maisi eksportija.

“Ukrainat tuntakse Ida-Euroopa viljaaidana ning on üks maailmas suurimaid teravilja eksportijaid, seetõttu kannataks Kiievi ja Moskva konflikti tõttu teraviljaeksport palju,” ütles ­Morgan Gold’i strateeg Edmund Moy.

Venemaa varustab kolmandikku Euroopas maagaasiga, millest üle poole tuleb läbi Ukraina.

“Suurim probleem on maagaas,” ütles ­Frontier Strategy Group’i nõustamise ja analüüsi üksuse juht Matt Lasov. “Igasugused Euroopa või USA sanktsioonid või edasine konflikt Ukraina ja ­Venemaa vahel vähendaks Venemaa gaasivoolu Euroopasse. See tõstaks maagaasi hinda.”

Praeguseks on USA Venemaale kehtestanud sanktsioonid, mille mõju on väike. Näiteks ei anna USA välja viisasid inimestele, kes ohustavad Ukraina suveräänsust. “Need sanktsioonid on kõige pehmemad võimalikud sanktsioonid,” ütles Frontier Groupi analüütik Martina ­Bozadžieva.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. March 2014, 19:53

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing