Autorite Ühing jätkab lahingut Viasatiga

12. märts 2014, 00:00

Tallinna ringkonnakohus mõistis MTÜ Eesti ­Autorite Ühing ja ASi Viasat vaidluses vastu­pidiselt eelmistele lahenditele õigeks Viasati. Kaotajad peavad kohtu otsust mõistmatuks ja plaanivad lahendi edasi kaevata.

Tallinna ringkonnakohus muutis veebruari lõpus Harju maakohtu 2012. aasta otsust ja jättis MTÜ Eesti Autorite Ühing (EAÜ) hagi ASi Viasat vastu rahuldamata. EAÜ nõudis Viasatilt 285 346 euro ja viivise maksmist või siis televisiooniprogrammide signaali lõpptarbijatele kättesaadavaks tegemise lõpetamist. Hagi esitati esimest korda 2011. aasta aprillis.

“Loodame, et sellisel kujul lahend ei jõustu,” märkis EAÜd esindava Raidla, Lejins & Norcousi advokaadibüroo partner Ants Nõmper. Tema sõnul on ringkonnakohtu otsus jätta EAÜ hagi täielikult rahuldamata mõistmatu ja otsus kavatsetakse kindlasti edasi kaevata.

“Kohtu otsus on seda enam küsitav, et Lätis mõisteti sama vaidluse eest autorite ühingule raha välja,” märkis ta. Tema sõnul on nii Eestis kui ka Lätis kehtiv autoriõiguste regulatsioon kirjutatud Euroopa direktiivide põhjal. “Need on üle Euroopa samad, mistõttu ongi täiesti arusaamatu, miks Lätis on otsus üks ja meil teine,” ütles Nõmper. Ta lisas, et Lätis pole siiski kohtuvaidlus lõppenud ja ka seal võib veel tulla erinevaid arenguid.

“Meie ei kujuta ette olukorda, kus üks turul tegijatest võib kasutada meie autorite omandeid ja teoseid ilma neile selle eest sentigi maksmata,” lisas Nõmper. “Erinevalt Viasatist teised, näiteks Elion, STV ja Starman, maksavad samade omandite kasutamise eest autoriõigustasu.”

Viasat: kohtulahend on õiglane. “Viasat ei kasuta autorite varalisi autoriõigusi seaduse mõttes – seda teevad televisiooniteenuse osutajad ja autorid on neile andnud nõusoleku enda teoste edastamiseks muu hulgas satelliidi teel Eesti Vabariigi territooriumil ning saanud selle eest ka tasu,” vahendas ASi Viasat finantsjuht Kristel Aarna MTG Legalit, kes Viasati ja EAÜ vaidlustega tegeleb. Aarna sõnul on tõsiasi, et juhul kui autoriõiguse seaduse mõttes kasutust ei toimu, ei ole selleks vajalik autorite nõusolek ega ka tasu maksmine.

Aarna ütlust mööda on Viasat satelliidioperaator ja erinevalt kaabellevifirmadest, näiteks Elionist ja Starmanist, ei loeta nende teenuse osutamist teiseks edastamiseks, mistõttu ei olegi nad kohustatud autoriõiguste eest maksma.

“Euroopa Ühenduse õigusest tulenevalt on kaabellevioperaatorid taasedastajad. See tähendab, et autoriõiguse mõttes on nende edastus täiendav edastus sellele, mille teeb televisiooniteenuse osutaja. Iga täiendava edastuse puhul peabki olema autori varalise õiguse kasutamiseks luba,” selgitas Aarna. Näiteks on tema sõnul salvestatud muusikateose pubis kuulamiseks võimaldamine teine kasutus võrreldes raadioteenuse osutaja omaga, mistõttu peab selleks olema  ka autorite nõusolek.

Aarna sõnul toimub satelliiditeenuse piiri­ülese iseloomu tõttu autorite nõusoleku saamine ja neile tasu maksmine vastava signaali edastusriigis. “Näiteks, kui autorid ei oleks andnud nõusolekut BBC telekanali edastamiseks Eesti Vabariigi territooriumil, oleks autoritel õigus tasule,” märkis ta. “Kohtumenetluses on tõestatud, et Viasati valikus olevate kanalite puhul on autorid enda nõusoleku Eestis edastamiseks andnud ning selle eest on neile makstud tasu.”

Aarna lisas, et Läti vastupidine lahend samale vaidlusele ei ole lõplik ega ka jõustunud ja kuulub edasikaebamisele. Sarnases situatsioonis jõustunud lahendiks on tema sõnul näiteks Euroopa kohtu niinimetatud Airfieldi lahend, mis ühtib ringkonnakohtu veebruarikuu lahendiga.

 

Taust

  • Viasat ei maksa üheski riigis

väljavõte EAÜ uudiskirjast, 06.2013
Kuigi nii maa- kui ka ringkonnakohus on EAÜ kaebuse sisuliselt rahuldanud ja oma otsustega kohustanud Viasati sõlmima EAÜga litsentsilepingu ning tasuma selle katteks ca 1% lõpptarbijatelt kogutavast summast, saatis riigikohus otsuse ringkonnakohtusse tagasi, et täpsustada mitmeid detaile.
EAÜd kohtus esindava vandeadvokaadi Ants Nõmperi sõnul loob kohtuvaidlus pretsedenti, kuna teadaolevalt ei tasu Via­sat autorite esindusorganisatsioonidele litsentsitasusid üheski riigis. Seeõttu püüabki Viasat tema sõnul viimase hingetõmbeni vastu võidelda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. March 2014, 19:15

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing