Milliseid Briti aktsiad osta?

Romet Kreek 11. märts 2014, 16:19

Suurbritannia majandusele prognoositakse tänavu üsna korralikku 2,65% majanduskasvu. Milliseid sealseid aktsiaid tasuks soetada?

Läbi sai vaadatud FTSE 350 indeksisse kuuluvad ettevõtted. Aktsiad pidid olema saanud vähemalt viis soovitust, P/E pidi olema positiivne ja alla 15 ning tõusupotentsiaal analüütikute antud hinnasihini vähemalt 10%. Üldine probleem oli see, et Briti ettevõtted on kas väga kallilt hinnatud või siis ei ole enam jäänud kuigi palju tõusuruumi hinnasihini.

Suurbritannia aktsiaturu omapära seisneb selles, et seal on väga palju rahvusvahelisi ettevõtteid. Osalt on see tingitud sellest, et omal ajal oli Briti maailmariik, kus päike kunagi ei loojunud. Praegusteski valikutes leidub impeeriumi ajal tegevust alustanud ettevõteid. Teiseks on elav kapitaliturg toonud kaasa ka välismaiste ettevõtete seal registreerimisi ja börsile viimisi, kuna maailma kapitalismi hällis on odavam ja lihtsam kaasata kapitali, kuni näiteks Kongos või Ukrainas.
Kogu nimekirjas meeldib mulle hetkel enim Suurbritannia jaekaupmees J Sainsbury. Kui Briti jaekaupmehed on püüdmas üle maailma õnne, siis see ettevõte on jäänud koduturule. Ettevõtte turuosa Suurbritannia jaekaubandusturul on 16,8%. Ettevõte sukeldub tarbijapangandusärisse ning tungib apteegiturule. See ettevõte peaks vahetult tundma, kuidas läheb Suurbitannia majandusel ja tarbijal. Loomulikult ei tähenda vaid ühel turul tegutsemine, et ettevõttel oleks lihtne. Aldid ja Tescod on ka Suurbritannias agressiivsed. Sama britikeskne ettevõte on ka kinnisvaraarendaja Crest Nicolson Holdings.

Suurim tõusuootus. Suurimat tõusupotentsiaali analüütikute aktsiasihini nähakse Ukraina rauamaagi kaevanduskompaniile Ferrexpo. Aktsiale nähakse 43,6% tõusupotentsiaali. Kardan, et  analüütikud ei pruugi piisavalt tihedalt hinnasihte uuendada. Kuidas hinnata aktsia hinnasihti riigis valitsevat ebastabiilsust? Jättes kõrvale Vene invastiooni Ukrainasse on riik välisabita maksejõuetuse äärel. Nagu pangandusguru Rothschild ütles sajandeid tagasi, et osta, kui kahurid kõmisevad. Paraku on rauamaagi hind kukkumas. See aktsia kujutab investeerimise mõttes endast suurepärast võimalust võtta Ukraina ebastabiilsuse risk ühes Hiina majanduse võimalikust aeglustumisest tingitud rauamaagi nõudluse (ja hinna) langusriskiga. Seda aktsiat ei julgeks küll osta. Kui on soov osta sõjapiirkonna aktsiaid, kas peavad need just tegelema millegi tootmisega, mille hind on languses?

Ferrexpost võiks vähem riskantne olla üle maailma tegutsev mitmeid eri maavarasid kaevandav Anglo-Austraalia kaevandusgigant BHP Billiton, kes vähendab võlakoormust ja kärbib ka tooraine hindade languse tõttu investeeringuid. Samas selle gigandi puhul jääb ära võimalus, et keegi püüaks seda ettevõtet üle võtta. Selle tsüklilise aktsia ostuga võiks oodata, kuni toorainehinnad hakkavad põhja tegema.

Toorainekompaniid. Suurt tõusupotentsiaali näevad analüütikud ka nafta- ja maagaasikompaniidele Afren ja Premier Oil. Esimene otsib ja pumpab naftat mitmel pool Aafrikas ja Kurdistanis. Teine tegutseb Põhjamerel, Pakistanis, Vietnamis, Indoneesias ja Falklandi saartel. Ka need ettevõtted jätavad mind hetkel suhteliselt külmaks. Siis leiame veel kaks varahaldusfirmat -  Aberdeen Asset Management ja Ashmore Groupi. Et varahaldusfirmadest on raha välja voolamas, ei tundu need hetkel väga popid investeerimisteemad. Lisaks on konkurents selles vallas tugev.

Sõelale jäid ka kaks hiigelpanka HSBC Holdings ja Standard Chartered - mõlemad Briti impeeriumi aegsed pangad. Olen viimase aktsionär. Aastaid tagasi oli investeerimidee lihte - saada osa Aasia ja Aafrika maade kasvavast kaubandusest. Elu oli ilus. Arenevad turud tõmbasid nii portfellinvesteeringuid kui ettevõtete kapitalipaigutusi. Föderaalreservi veidi karmima rahapoliitika ajamine ülilõdva rahapoliitika järel on ehmatanud mitmeidki arenvaid turge. Küsitakse, et kui raha jääb vähemaks ja väliskaubandus on passiivne ning riigid on harjunud kapitali sissevooluga, siis kuidas plaanitakse saada hakkama kitsamates rahaoludes.

Iraani sanktsioonid. Sellel pangal tekkisid ka probleemid regulaatoritega Iraani sanktsioonide rikkumise tagajärjel, mis läks maksma kopsaka trahvisumma. Muidu on pank hästi juhitud, pikaajaline kasvupotentsiaal on olemas. Mõnedes riikides läheb paremini, teistes halvemini. Halvasti on läinud pea kogu aeg Lõuna-Korea pangandusturul. Kui küsida, kas ma praegu ostaks seda aktsiat, siis nii kindlalt jah nagu aastaid tagasi ma ei ütleks. Viimati avaldatud vahearuanne näitas üle väga pika aja tulemuste halvenemist. HSBC puhul on läbi aegade olnud probleemiks globaalsus ja sellest tulenevalt fookuse hägusus. Pank on püüdnud olla kohal igal turul. Juba mõnda aega paistab selle panga puhul välja tegevuse ratsionaliseerumine. Eraldatakse terad sõkaldest ehk määratakse prioriteetsed turud ning kes sinna ei lange, seal on panga äri müüdud või müügi ootel.

Briti aktsiatesse investeerimisel tasuks lisaks pidada meeles kahte asjaolu. Esiteks, Suurbritannias aktsiate ostmisel tuleb maksta börsitemplimaksu (0,5% tehingu summast). Teiseks, Suurbriannias on oma valuuta ja seetõttu avaldab investeerimisel mõju ka naela kõikumine euro suhtes.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. March 2014, 14:00
Otsi:

Ava täpsem otsing