Europarlament: Venemaa on ELi julgeolekuoht

13. märts 2014, 15:30

 Täna vastu võetud resolutsioonis nõuavad Euroopa Parlamendi saadikud, et Venemaa tõmbaks kohe Ukrainast välja oma sõjalised jõud.

Saadikud mõistavad hukka Venemaa agressiooni Krimmi sissetungimisel, sest see on vastuolus rahvusvahelise õigusega. Samuti leiavad saadikud, et Krimmi kavatsus pidada rahvahääletus Venemaaga ühinemiseks on seadusvastane ning hoiatavad, et Venemaa on ohuks ELi julgeolekule.

Resolutsioonis mõistetakse karmilt hukka Venemaa agressioon Krimmis ja nõutakse kõigi Ukraina territooriumil ebaseaduslikult viibivate sõjaliste üksuste kohest väljaviimist. Saadikute arvates on Venemaa tegevus selges vastuolus ÜRO põhikirjaga, OSCE Helsingi lõppaktiga, 1994. aasta Budapesti memorandumi ja teiste konventsioonidega. EP on seisukohal, et Venemaa sammud kujutavad endast ohtu ELi julgeolekule, vahendas europarlamendi pressiteenistus.

Resolutsioonis rõhutatakse, et rahvahääletus Krimmi ühinemise kohta Vene Föderatsiooniga ning Krimmi võimude otsus kuulutada välja iseseisvus on õigustühised ja seadusevastased, sest Krimmi Autonoomne Vabariik võib korraldada rahvahääletusi vaid kohalike küsimuste otsustamiseks ja mitte Ukraina rahvusvaheliselt tunnustatud piiride muutmiseks.

Saadikud peavad põhjendamatuks Venemaa väidetavat eesmärki kaitsta Krimmi venekeelset elanikkonda, sest see elanikerühm ei ole olnud ega ole vähimalgi määral diskrimineeritud, ja mõistavad hukka vene propaganda, mis nimetab Janukovõtši poliitika vastu protestijaid fašistideks.

Samas kutsutakse resolutsioonis Ukraina valitsust üles tagama rahvusvaheliste normide kohaselt rahvusvähemustesse kuuluvate inimeste, sh vene keelt kõnelevate Ukraina elanike õiguste täielik tunnustamine ja kaitse. Saadikud kordavad nõudmist luua uus kord kõigi vähemuskeelte toetamiseks ja väljendavad resolutsioonis heameelt presidendi kohusetäitja otsuse üle panna veto õigusaktile, mille eesmärk on tunnistada kehtetuks 3. juuli 2012. aasta keelepoliitika seadus.

Saadikud rõhutavad, et EL ja liikmesriigid peavad rääkima Venemaaga ühel häälel ja toetama ühtse Ukraina õigust oma tuleviku üle vabalt otsustada.

Resolutsioon toetab Euroopa Ülemkogu 6. märtsi otsust peatada Venemaaga viisakõnelused ning hoiatab, et kui olukord ei rahune või kui kriis eskaleerub, peaks EL kiiresti sisse viima relvade ja kahesuguse kasutusega tehnoloogia embargo, viisapiirangud, varade külmutamise ning meetmed Venemaa äriühingute ja nende tütarettevõtete vastu.

Saadikud toetavad Euroopa Komisjoni otsust anda Ukrainale lühikese ja keskmise tähtajaga finantsabi- ja toetuspakett kogusummas 11 miljardit eurot ning ELi 28 liikmesriigi valmisolekut allkirjastada assotsieerimislepingu poliitilised peatükid võimalikult ruttu. Resolutsioon soovib, et ELi Nõukogu annaks Euroopa Komisjonile loa kiirendada viisanõude kaotamist Ukraina kodanikele ja nõuab, et kuni lepingu sõlmimiseni kehtestataks viivitamatult ajutised, väga lihtsad ja soodsa hinnaga viisamenetlused ELi ja liikmesriikide tasandil.

Saadikud rõhutavad, et Euroopa Parlamendi ning Venemaa Riigiduuma ja Föderatsiooninõukogu parlamentaarset koostööd ei saa endisel viisil jätkata.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    15. March 2014, 08:31
    Otsi:

    Ava täpsem otsing