Puhkepäev. Tähesõjad muusikas

14. märts 2014, 00:00

ERSO sarja “1001 ööd”  IV kontserdi sisuks on maailma filmimuusika megastaari John Williamsi looming.

John Williams on kirjutanud muusika enam kui 75 filmile, nende hulgas “Tähesõjad”, “Superman”, “Indiana Jones”, “Jurassic Park”, “Schindleri nimekiri”, “Harry Potteri” kolm esimest filmi jpt.

John Williamsi arvukate auhindade hulgas on viis Oscarit (sh muusika eest filmidele “Tähesõjad” ja “Schindleri nimekiri”), neli Kuldgloobust (sh muusika eest filmile “Tähesõjad”), seitse Briti Filmiakadeemia auhinda (sh “Tähesõjad” ja “Schindleri nimekiri”) ning 21 Grammyt (sh muusika eest filmidele “Tähesõjad” ja “Schindleri nimekiri”). Oma 47 Oscari-nominatsiooniga on ta Walt Disney järel enimnomineeritute nimekirjas teisel kohal.

Suur osa Williamsi filmimuusikast ringleb erinevate seadetena ka kontserdilavadel, väga sageli helilooja enda juhatusel. Kõrvuti filmimuusikaga on Williams loonud aga ka arvukalt kontsertteoseid. Tänases kavas kõlab muusika  filmidele “Tähesõjad”, “Schindleri nimekiri”  ja “Harry  Potter”.

“Tähesõjad” (“Star Wars”, valminud aastatel 1977–2005) on Ameerika kuulsa filmirežissööri George Lucase tuntuim filmisari, ulmeline kosmoseooper.  Muide just täna, 14. märtsil tähistab režissöör oma seitsmekümnendat sünnipäeva. Filmi VII osa aga George Lucas enam ei tee. Tänavu  kevadel alustatakse filmi seitsmenda osa võtteid uue režissööri J. J. Abramsi käe all.

“Schindleri nimekiri” (“Schindler’s List”, 1993) on Steven Spielbergi 1993. aastal valminud ajalooline draama, mille aluseks on Austraalia kirjanik Thomas Keneally samanimeline romaan. Tõestisündinud lool põhineva filmi tegevus toimub II maailmasõja ajal Poolas, peategelaseks saksa ärimees, vangilaagri direktor Oskar Schindler, kes sõjast osavalt kasu lõikas ning ühtlasi päästis surmast gaasikambrites rohkem juute kui keegi teine.

“Harry  Potter” (erinevate filmi­osade valmimisaeg vahemikus 2001–2004) on inglise kirjaniku J. K. Rowlingi seitsmest ulmeromaanist koosnev ülipopulaarne raamatusari, mille peategelaseks on noor võlur Harry Potter ning valdavalt toimub tegevus tavainimeste eest peidetud võlurite ja nõidade maailmas. “Harry Potteri” raamatud on andnud ainest kaheksa filmi loomiseks ning neist esimesele kolmele kirjutas muusika John Williams.

Kontsert “Star Wars” tõotab tulla uhke. Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ees soleerib Oulu sümfooniaorkestri kontsertmeister, viiuldaja Lasse Joamets, orkestrit juhatab Helsingi Ülikooli sümfooniaorkestri peadirigent Mikk Murdvee.

“Kõik need filmid on mulle tuttavad ja meeldivad väga,” ütles dirigent Mikk Murdvee, “neis on palju head muusikat, Hollywoodi hitte. Williamsi filmimuusika õigustab igati oma kohta ka kontserdilaval. Tema karakteri tabamine on imetlusväärne ja orkestratsioon kõlab väga uhkelt, ka Estonia kontserdisaalis.”

 

Kontsert

 • Filmimuusika kontsert “Star Wars”

14. märts kell 13 ja kell 19, Esto­nia kontserdisaal
Piletid: 20 € / 15 €.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  13. March 2014, 16:50
  Otsi:

  Ava täpsem otsing